Francúzska letecká spoločnosť Air France a niektoré ďalšie aerolinky dnes (25. 8.) kvôli eskalácii konfliktu medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh zrušili lety do Tel Avivu a Bejrútu. Aerolinky Air France pozastavili lety do týchto dvoch miest najmenej do pondelka, keď situáciu znovu posúdia, uviedla agentúra AFP. Viaceré letecké spoločnosti kvôli napätiu v regióne nelietajú do Tel Avivu či Bejrútu už niekoľko týždňov.

Lety do Izraela či v opačnom smere zrušili okrem iného spoločnosti Air France, Aegean či Wizz Air, informuje denník Haarec. Jordánsky vlajkový dopravca Royal Jordanian dnes pozastavil lety do Bejrútu, neuviedol ale na ako dlho.

Agentúra AFP napísala, že na bejrútskom medzinárodnom letisku dnes boli zrušené viaceré lety, niektoré boli odklonené do jordánskeho Ammánu. Bejrútske letisko leží blízko južného predmestia libanonskej metropoly, v ktorom sídli Hizballáh.

Medzinárodné Ben Gurionovo letisko pri Tel Avive dnes prerušilo prevádzku krátko po piatej ráno asi na dve hodiny. Krátko pred piatou totiž izraelská armáda stovkou stíhačiek podľa svojho tvrdenia zničila tisíce rakiet na desiatkach odpaľovacích zariadení v južnom Libanone a Hizballáh potom vypálil asi 300 rakiet na sever Izraela.

Libanonské hnutie tvrdí, že vykonalo prvú fázu odvety za zabitie svojho vysokého veliteľa Izraelom z konca júla na južnom predmestí Bejrútu. Izraelská armáda uviedla, že jej dnešná akcia bola preventívnym úderom, ktorým zmarila rozsiahly útok Hizballáhu.

Riaditeľ Ben Gurionovho letiska Udi Bar Oz dnes novinárom napoludnie miestneho času (11: 00 SELČ) povedal, že situácia na letisku sa pomaly vracia do normálu. Letisko malo dnes podľa neho odbaviť viac ako 50 000 cestujúcich z 310 medzinárodných letov.

Začiatkom tohto mesiaca uviazlo na 150 000 Izraelčanov v zahraničí, keď na dve desiatky aerolínií zrušili lety do Tel Avivu kvôli eskalácii napätia v regióne. Vtedy mnohé krajiny tiež vyzvali svojich občanov, aby opustili Libanon, pretože panovali obavy z vojny medzi Izraelom a Hizballáhom. Ich konflikt koncom júla vyhrotil Izrael, keď v Bejrúte zabil vysokopostaveného veliteľa Hizballáhu Fuáda Šukra, a deň potom bol v Teheráne zabitý, zrejme tiež Izraelom, líder Hamasu Ismáíl Haníja.

Napätie na Blízkom východe vyhrotila vojna v Pásme Gazy, ktorú vlani 7. októbra začalo palestínske hnutie Hamas teroristickým útokom na Izrael. Pri ňom palestínski ozbrojenci zabili na 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, a na 250 ľudí uniesli do Gazy. Izraelská armáda potom začal odvetnú operáciu v Pásme Gazy, ktorá si podľa úradov ovládaných Hamásom vyžiadala vyše 40 000 mŕtvych z radov Palestínčanov, väčšinou rovnako civilistov.

Vojna medzi Izraelom a Hamasom spôsobila v pásme Gazy obrovskú humanitárnu krízu. Vyostrila aj dlhodobý konflikt Izraela s Hizballáhom a Iránom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Nastal čas opustiť Libanon. Nemecko vyzýva občanov, aby sa vrátili domov