„Je to najvyššie číslo, aké sme kedy zaznamenali," uviedol generálny tajomník NRC Jan Egeland. Len kvôli vojne a násiliu utieklo zo svojich domovov 8,6 milióna ľudí v 28 krajinách sveta. Denne k nim pribudne 14-tisíc ďalších. Viac ako polovica vnútorne vysídlených je podľa organizácií na Blízkom východe.
„Zatiaľ čo sa pozornosť sveta upína na prúd utečencov, ktorý smeruje preč z regiónu, boli milióny ľudí vypudené (z domovov) v rámci vlastných krajín Blízkeho východu," uviedol zástupca NRC pre Blízky východ Carsten Hansen.
Svoj domov v Sýrii, Iraku a Jemene, kde zúria ozbrojené konflikty, vlani muselo opustiť 4,6 milióna ľudí, píše sa v správe NRC a IDMC. Zďaleka najviac je vnútorne vysídlených v Jemene (2,2 milióna), nasleduje Sýria s 1,3 milióna a Irak s 1,1 milióna.
Dve tretiny všetkých nových vnútorných utečencov vlani ale utieklo pred prírodnými katastrofami - suchom, zemetrasením alebo záplavami. A to predovšetkým v južnej a východnej Ázii. Najviac postihnutými krajinami sú v tomto prípade Čína, India a Nepál. Za posledných osem rokov sa utečencom vo vlastnej krajine stalo kvôli vyčíňaniu živlov celkovo 203 miliónov ľudí.
Vnútorným utečencom sa ale ľudia stávajú napríklad aj kvôli drogovej kriminalite a vyčíňaniu ozbrojených bánd. Najčastejšie to je v stredoamerických krajinách Salvadore, Guatemale, Hondurase a tiež Mexiku. Celkovo je takýchto utečencov zhruba milión.
Všetky odhadované čísla sa podľa autorov štúdie držia pri dolnej hranici.