Nie každý zo skupiny ,,odídencov" z ĽSNS sa pre ukončenie členstva rozhodol z vlastného presvedčenia. V reakcii na oznámenie šestice nespokojencov, ktorí sa na znak nesúhlasu s posilnením právomocí predsedu rozhodli v ĽSNS skončiť, to naznačil šéf opozičnej strany Marian Kotleba.

Pripustil, že za rozhodnutím niektorých mohlo byť naliehanie či nátlak. Zároveň si myslí, že v niektorých prípadoch môže prísť k revidovaniu rozhodnutia. ,,Situácia sa bude vyvíjať, tá skupinka sa možno upraví," povedal Kotleba, ktorý za inicátora ,,revolty" označil poslanca Eduarda Kočiša. Nevylučuje, že s niektorými odchádzajúcimi členmi by si vedel predstaviť spoluprácu aj v budúcnosti. O tom, či pôjdu cestou vlastného politického subjektu, však nemá vedomosť a ani o tom nechce špekulovať.

Kotleba nesúhlasí s tým, že odchod je logickou reakciou na jeho zvyšujúce sa autokratické snahy. Odvoláva sa na rozhodnutie snemu. ,,Samozrejme, vždy sa nájde niečo, čo niekomu môže na rozhodnutí snemu a stanovách prekážať, ale ak niečo raz schváli snem, tak sa tomu musia podriadiť všetci. Alternatívou je potom odchod," uviedol Kotleba.

Na snímke Milan Mazurek (ĽSNS) skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) VIII. volebného obdobia 20. marca 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Uhrík, Mazurek, Ďurica a ďalší poslanci odchádzajú z ĽSNS po konflikte s Kotlebom

V ĽSNS končí europoslanec Milan Uhrík, ale aj poslanci Národnej rady SR Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Miroslav Suja, Eduard Kočiš a Miroslav Urban. TASR o tom informoval Uhrík. Členovia opozičnej strany odchádzajú po zmene stanov, ktorá posilnila pozíciu predsedu Mariana Kotlebu a členom naopak ubrala možnosť zasahovať a podieľať sa na rozhodovaní o podstatných otázkach ohľadne fungovania a smerovania strany. Vzhľadom na prílišný rozkol v názoroch a víziách sa preto šestica podľa Uhríka rozhodla vydať vlastnou cestou.