Ministerstvo financií odmieta vyjadrenia, že Slovensko čaká pri konsolidácii verejných financií daňový masaker. Uviedol to tlačový odbor ministerstva v súvislosti s nepresnými informáciami o zozname konsolidačných opatrení, ponuku ktorých minulý týždeň prezentovala dočasne poverená vláda.

„Nie je pravda, že nás čaká akýsi daňový masaker. Opatrenia sú rozložené na obdobie troch rokov tak, aby ich naša ekonomika zvládala priebežne spracovávať a nemali negatívny vplyv na životnú úroveň obyvateľov," zdôraznil rezort financií.

Napríklad v roku 2024, keď sa bezpodmienečne musí s konsolidáciou začať, je podľa ministerstva viac opatrení na výdavkovej strane (58 percent) ako na strane príjmov (42 percent). „Šestnásť percent zo všetkých opatrení tvorí vyššie zdanenie negatívnych externalít a 34 percent zvýšenie príjmov menej škodlivých pre ekonomiku," spresnilo.

Desať percent opatrení má podľa rezortu financií za cieľ zoštíhlenie zamestnanosti vo verejnej správe a 25 percent zacielenie sociálnych výdavkov. „Z veľkej časti sa dá finálny návrh opatrení vyskladať z výdavkovej časti. Budúca vláda nie je nijako záväzne nútená prijať viac opatrení na strane príjmov," podčiarklo ministerstvo financií.

Opatrenia v hodnote desať miliárd eur podľa rezortu financií prekračujú objem potrebnej konsolidácie, čo znamená, že nasledujúca vláda bude mať rôzne možnosti, ako si vyskladať menu podľa svojich politických preferencií. Ministerstvo dodalo, že ide o zoznam opatrení, a až budúca vláda rozhodne, akou cestou sa vyberie. Žiadne z týchto opatrení nie je schválené, keďže vláda odborníkov nemá na takéto rozhodnutia mandát," uzavrelo.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke sprava člen rady  Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ)Pavol Majher, prezident RRZ Ján Tóth a člen rady RRZ Martin Šuster počas tlačovej konferencie na tému Aktuálny výhľad verejných financií na roky 2023 až 2026. Potrebná veľkosť ozdravných opatrení. Zhodnotenie predloženého Program stability v Bratislave vo štvrtok 1. júna 2023. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bez konsolidačných opatrení verejný dlh stúpne na 70 percent HDP, varuje rozpočtová rada