Izrael zaujal k rusko-ukrajinskému konfliktu pomerne individuálny postoj. Neuvalil žiadne sankcie na oligarchov, ani neposkytol zbrane ukrajinským ozbrojeným silám, ako to navrhoval Washington.
Izrael má v hre svoje vlastné záujmy: bombardovaciu kampaň proti iránskym cieľom v Sýrii, nad ktorou musí Rusko privierať oči, a prebiehajúce rozhovory vo Viedni o uzavretí novej iránskej jadrovej dohody, v ktorých je Rusko kľúčovým hráčom.
Sprostredkovateľ medzi Moskvou a Kyjevom
Premiér Naftali Bennett sa preto pokúsil zohrať úlohu sprostredkovateľa a odletel do Moskvy a Berlína na osobné rozhovory s Vladimirom Putinom, respektíve Olafom Scholzom. Okrem toho viedol telefonické rozhovory s ukrajinským a ruským lídrom.
Tento víkend sa v denníku Jerusalem Post objavili správy, podľa ktorých Bennett povedal Zelenskému, aby sa vzdal, a tiež sa v denníku objavil štipľavý citát ukrajinského vládneho zdroja, podľa ktorého Bennett nebol ničím iným ako poslíčkom medzi oboma stranami.
V hre je Jeruzalem
Izraelčania to s hnevom odmietli a možno aj oprávnene, pretože prezident Zelenskyj najnovšie navrhuje, aby sa sprostredkovateľské rozhovory uskutočnili práve v Jeruzaleme. Nie je to zrovna mesto známe jednotou, mierom a neutralitou, konštatuje Alistair Bunkall.
Ak by sa Bennettovi nakoniec predsa len podarilo posadiť Putina a Zelenského k rokovaciemu stolu, prinieslo by to šancu na mier. Stratégia Bennetta, nech už je jeho motivácia akákoľvek, by sa mohla vyplatiť, uzatvára novinár.