Všetko nasvedčuje tomu, že tri opozičné strany, ktoré sa dávajú dohromady ako Ľudová platforma, nedostanú svojho kandidáta do druhého kola prezidentských volieb ani v roku 2014. V roku 2004 ho tam nedostali, lebo sa na spoločnom kandidátovi nedohodli. Teraz ho tam nedostanú, lebo sa idú dohodnúť.
V roku 2004 boli strany Mikuláša Dzurindu, Pavla Hrušovského a Bélu Bugára nielen vládne, ale aj voličsky podporované. Na to, aby ustanovili Slovensku hlavu štátu, stačilo málo – ich dohoda, kto ním bude. Pretože SDKÚ-DS chcela Eduarda Kukana a KDH spolu s SMK chceli urobiť prezidenta z Františka Mikloška, dopadlo to tak, že kandidátovi Kukanovi chýbalo na postup do druhého kola 3 645 hlasov. Pritom F. Mikloško ich dostal takmer 130-tisíc.
S Vladimírom Mečiarom tak do druhého kola postúpil Ivan Gašparovič, za ktorého potom museli hlasovať aj ľudia, ktorí si to dodnes nevedia odpustiť. Ako raz povedal Ladislav Štaidl, keď v televízii súťažil s Helenou Vondráčkovou a robil chybu za chybou: Helenka, ty si nevyhrala svojou múdrosťou, ale mojou hlúposťou. Aj keby sa teraz SDKÚ, KDH a Most – Híd dohodli na spoločnom kandidátovi, nevyplynie z toho, že zmúdreli. Nezmúdreli ani trochu, ak ním bude Pavol Hrušovský.
Zdroj: Ilustrácia - Danglár
Všetky Danglárove kresby v rubrike Res publica
V roku 2012 sú strany Pavla Freša, Jána Figeľa a B. Bugára nielen opozičné, ale aj voličmi zväčša opustené. Na to, aby sa z kandidáta stal vážny uchádzač len preto, lebo si ho vybrali, ich voličské preferencie nestačia. Spoločný kandidát by mal šancu na úspech iba v prípade, keby slabosť strán, ktoré ho nominovali, kompenzoval vlastnou voličskou príťažlivosťou. Lenže k tomu má P. Hrušovský veľmi ďaleko.
Z toho, čo povedali šéfovia troch strán v televíznej debate na TA3, je zrejmé, že opäť víťazí „klasický“ stranícky štýl. Tri partaje Ľudovej platformy chcú zviazať všetko do jedného vyjednávacieho balíka, aby si z neho potom každý vytiahol to, čo chce najviac. KDH kandidáta na prezidenta, SDKÚ kandidáta na bratislavského župana a Most – Híd aspoň nádej, že ich partneri na budúci rok v regionálnych voľbách nevstúpia v Nitrianskom kraji do „protimaďarskej koalície“.
Zjavne to speje k niečomu, čoho sa už pred mesiacom právom obávala poslankyňa SDKÚ Lucia Žitňanská. Že z voľby prezidenta „bude zasa raz handel, ktorého výsledkom bude nezvoliteľný kandidát“. Ján Čarnogurský hodlá kandidovať na prezidenta, hoci nemôže uspieť, ale niet strany, ktorá by mu v tom mohla zabrániť. P. Hrušovskému by v kandidovaní mohli zabrániť tri strany. Ale tie ho idú navrhnúť.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 40/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.