Za malú a neefektívnu snahu zraziť deficit pod tri percentá hrubého domáceho produktu (DHP) v rokoch 2014 a 2015 môžu teraz krajiny dostať finančnú pokutu v rozsahu až do 0,2 percenta HDP, alebo by im mohli byť v budúcom roku prinajmenšom čiastočne zastavené peniaze z európskych fondov. Bolo by to po prvýkrát, čo by bol niektorý zo štátov eurozóny podobným spôsobom potrestaný.
Obidve krajiny teraz môžu do desiatich dní uviesť komisii svoj pohľad na situáciu a požiadať napríklad o čo najnižší trest.
O podobe pokuty tak budú opäť rozhodovať ministri financií, najskôr ešte v júli alebo na začiatku augusta. Do 12. septembra musia tiež znovu obidvom krajinám povedať, ako majú ďalej deficit znižovať.
„Som si istý, že dosiahneme rozumný výsledok,“ uviedol slovenský minister financií Peter Kažimír. Slovensko v súčasnosti Európskej únii predsedá. O rozhodnutí podľa pravidiel hlasovali len ministri financií krajín eurozóny, a to bez krajiny, ktorej sa vec týka.
Podpredseda Európskej komisie pre euro Valdis Dombrovskis novinárom pripomenul, že obidve krajiny od krízy „ušli dlhú cestu a podarilo sa im obnoviť finančnú stabilitu“, štrukturálnymi reformami potom dokázali vylepšiť ekonomický výkon. Španielsko je dnes medzi najrýchlejšie rastúcimi ekonomikami EÚ.
„Je treba vziať do úvahy aj snahu, ktorú Španielsko a Portugalsko dosiaľ vyvinuli... hĺbku finančnej a ekonomickej krízy, ktorej čelili. Takže je tu samozrejme možnosť sankcie znížiť, potenciálne dokonca až na nulu,“ vyhlásil V. Dombrovskis.
Babiš chce dodržiavanie pravidiel
Naopak, český minister financií Andrej Babiš so znižovaním trestu nesúhlasí. „Ak máme nejaké pravidlá, tak ich treba dodržiavať. Je tam jasne stanovená pokuta,“ povedal po rokovaní novinárom. Pripomenul, že v prípade Španielska môže ísť až o 2,2 miliardy eur a u Portugalska približne 360 miliónov eur.
„Európsky rozpočet potrebuje peniaze. Tak nevidím dôvod, prečo zľavovať,“ poznamenal s tým, že podobný postup by bol demotivujúci pre krajiny ako je Česká republika, ktoré svoje zadĺženie znižujú.
Holandský minister financií a šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem si myslí, že bude veľa záležať na ďalšom postupe vlád obidvoch krajín. „Majú desať dní na reakciu. A dúfam, že to bude ofenzívna reakcia, že budú hovoriť o tom, čo chcú urobiť, aby problém vyriešili,“ povedal.
Portugalsko sa v procedúre pri nadmernom schodku nachádza od decembra 2009. V júni 2013 mu bolo odporúčané odstrániť nadmerný deficit najneskôr do konca roku 2015. Španielsko je v procedúre od apríla 2009. V júni 2013 dostal Madrid odporúčanie nadmerný schodok odstrániť najneskôr do konca roku 2016.
Portugalsku sa to v požadovanej lehote nepodarilo a v prípade Španielska prognózy Európskej komisie či krajiny samotnej s včasným odstránením nadmerného schodku ani nepočítajú.