V roku 2013 cestovalo niekoľko desiatok švajčiarskych obchodných zástupcov do Pekingu, aby sa zúčastnili podpisu dohody o voľnom obchode medzi Švajčiarskom a Čínou. V tom čase bola považovaná za historický medzník, ktorý zmení medzinárodný obchodný rámec a potenciálne prispeje k reindustrializácii Švajčiarska.

Po vyše desiatich rokoch čaká dohodu aktualizácia. Počiatočnú eufóriu vystriedali obavy spôsobené zmenou geopolitického prostredia a rastúcou rivalitou medzi Spojenými štátmi a Čínou. Niektorí experti pochybujú, či rokovania vôbec prinesú výsledok. Neistý osud obchodnej dohody tak odzrkadľuje nezávideniahodnú pozíciu Švajčiarska, ktoré sa ocitlo medzi dvomi súperiacimi globálnymi mocnosťami.

Znepokojené firmy

Spojené štáty sa snažia obmedziť prístup Číny k pokročilým technológiám. Aj Európska únia svoje kroky čoraz viac zosúlaďuje s Washingtonom, čo vystavuje švajčiarske spoločnosti riziku. Napríklad priemyselný gigant ABB so sídlom v Zürichu sa začiatkom tohto roka dostal pod drobnohľad Spojených štátov. Firma dodáva americkým prístavom žeriavy, no spolupracuje aj s čínskymi štátnymi podnikmi. Jeden z výborov amerického Kongresu v tejto súvislosti poukázal na potenciálne „kybernetické bezpečnostné riziká, hrozby v oblasti zahraničného spravodajstva a zraniteľnosť dodávateľského reťazca“.

Švajčiarsky farmaceutický priemysel a biotechnologický sektor zas znepokojuje návrh novej americkej legislatívy, ktorá by mohla obmedziť jeho schopnosť spolupracovať s Čínou. „Geopolitické napätie je obzvlášť citlivou témou pre spoločnosti vyrábajúce high-tech produkty, v čom Švajčiari excelujú. Pred piatimi až desiatimi rokmi takéto obavy ešte neboli problémom,“ vysvetlil Jean-Philippe Kohl, zástupca riaditeľa asociácie Swissmem.

Neistá budúcnosť

Zatiaľ čo sa iné krajiny snažia v rámci obchodovania s Pekingom znižovať možné riziká, švajčiarsky export v oblasti strojov, farmaceutík a hodiniek určených pre Čínu prevýšil vývoz z EÚ či Spojených štátov.

Od zavedenia obchodnej dohody vzrástol o tri štvrtiny v porovnaní s 54 percentami v prípade EÚ a 20 percentami v prípade USA v rovnakom období, čo vyplynulo z údajov švajčiarskej colnej správy. „Mnohé švajčiarske firmy sa obávajú, že Spojené štáty jedného dňa povedia, že musia zastaviť tento transfer technológií,“ dodal Kohl. Podľa neho by to bola „katastrofa“, keby si firmy museli vybrať medzi USA a Čínou. „Odchod z Číny by bol pre ne nemožný a rovnal by sa amputácii časti spoločnosti,“ dodal.

Švajčiarska vláda sa nateraz snaží s Čínou udržiavať dobré vzťahy. „Švajčiarsko ešte stále žije v zastaranom presvedčení, že si môže formovať vlastnú zahraničnú politiku a voliť zlatú strednú cestu, v ktorej ekonomická sféra nie je ovplyvňovaná politickými otázkami alebo geopolitickou situáciou,“ zdôraznila Simona Grano, odborníčka na Čínu z Univerzity v Zürichu. Tento prístup sa však zdá čoraz menej udržateľný, keďže Spojené štáty rozširujú svoje exportné obmedzenia voči Číne, pričom sa do nich snažia zapájať aj spojencov.

Ďalšie dôležité správy

Us,Dollar,Banknote,With,A,German,And,Usa,Flag
Neprehliadnite

Američania predbehli Číňanov. Zo Spojených štátov je najväčší obchodný partner Nemecka