Po získaní doktorátu z počítačových vied na Columbia University vstúpil Jon Weisz do sveta technologického priemyslu. Najprv pracoval pre robotický startup v Baltimore a potom dostal miesto v spoločnosti X patriacej pod Alphabet. Weisz sa pripojil k tímu, ktorý pracoval na univerzálnom robotovi pre prieskum vesmíru, čo však znelo výborne iba na papieri. Dnes pracuje na projekte pre firmu John Deere, ktorá je iným druhom technologickej spoločnosti, píše Business Insider.
Weisz si svoj čas v spoločnosti Alphabet a v X užil, no existuje podľa neho dôvod, prečo si po nich nehľadal prácu vo veľkých technologických firmách. Jeho cieľom bolo uviesť na trh autonómny produkt, z ktorého by spotrebitelia mali úžitok. Taký, ktorý rieši obrovský problém – udržateľné poľnohospodárstvo.
„Vo veľkých technologických firmách nie je žiadne čaro, sú tam len peniaze. Často ide o pomerne naivné peniaze, ktoré sa snažia naplniť vymyslené predpovede budúcich príjmov pre riskantné projekty, na ktoré sa v súčasnosti nikto nespolieha,“ vysvetlil Wiesz.
Zastarané delenie
Kedysi mali mladí softvéroví inžinieri dve možnosti: pracovať na inováciách pre veľkú firmu zo Silicon Valley alebo na menej vzrušujúcich riešeniach pre firmu zo zoznamu Fortune 500.
Toto delenie už vďaka cloudu a vznikajúcim technológiám, ktoré podporuje, neexistuje. Keď dnes človek pracuje v softvérovom oddelení firmy zo zoznamu Fortune 500, ktorá pracuje s najnovšími technológiami, má pocit, že je v skutočnej technologickej spoločnosti.
Šesť z desiatich pracovných miest v oblasti technológií v Spojených štátoch existuje mimo „technologické odvetvie“, a toto číslo bude ďalej len rásť.
Neistá budúcnosť u gigantov
Každý, najmä pracovníci z generácie Z, chce, aby jeho práca mala zmysel. Ako ale vyzerá práca vo firmách ako Facebook či Google? Tieto spoločnosti sú známe tým, že svojich programátorov hľadajú medzi čerstvými absolventmi prestížnych univerzít. Na aké pozície sa po prijatí dostanú však často ani oni sami nevedia, povedal Tien Tzuo, generálny riaditeľ firmy Zuora.
Noví programátori môžu skončiť v oddelení predaja, IT podpory či dokonca marketingu. Vedenie ich takisto môže priradiť k riskantnému projektu, ktorý znie skvele na papieri, no v reálnom svete nemusí nájsť využitie.
Ak nebudú opatrní a podarí sa im po firemnom rebríku stúpať vyššie, môžu sa nevedomky dostať do pozície bezvýznamného stredného manažéra, ktorého prácou je tráviť celé dni na stretnutiach. Ako programátori sa títo ľudia v podstate vyparia, dodal Tzuo.
Realizovateľné projekty
V oblasti technológií a inovácií dochádza k zarážajúcej zmene úloh. Dnes sú veľké technologické firmy strojom, ktorý z mladých talentov vysáva dušu, a podniky z Fortune 500 sú miestom, kde dochádza k objavovaniu skvelých technológií.
Tisíce firiem v súčasnosti vo veľkom investujú do projektov s pokročilými technológiami, ktoré sú určené pre zákazníkov a majú generovať skutočné peniaze. Priemyselní giganti vytvárajú nové digitálne služby pre svoje domáce spotrebiče či továrenské stroje a menia ich na futuristické smart produkty.
Firmy pôsobiace v oblasti spotrebných tovarov, ktorých produkty možno nájsť v regáloch potravín a maloobchodných predajniach, začínajú takisto zavádzať nové technológie od robotických strojov na čistenie po personalizované balenia generované umelou inteligenciou.
Dnes sú všetky firmy technologickými firmami, čo znamená, že potrebujú inteligentných a kreatívnych inžinierov. Priemerná veľká priemyselná spoločnosť očakáva, že v priebehu nasledujúcich troch rokov zdvojnásobí podiel svojich príjmov zo softvéru.