Nedostatok peňazí v rodine ani emancipácia žien (v pracovnom aj osobnom živote) nie sú hlavným dôvodom rozvodov. Hlavným indikátorom rozpadu manželstva je nezamestnaný muž. Tvrdí to najnovšia štúdia, za ktorou stojí sociologička Alexandra Killewald z Harvardu.

Výskumníčka zároveň vyvrátila mýtus, že na dobré fungovanie vzťahu je dôležité, aby muž zarábal viac ako žena. Ide o zastaralé presvedčenie, ktoré už neplatí. Oveľa dôležitejší je pracovný status muža – ak pracuje na plný pracovný pomer, pravdepodobnosť rozvodu klesá až o tretinu.

Od muža sa stále čaká, že bude živiteľ

Sociologička zmapovala 6 309 amerických manželských párov od roku 1968 do roku 2013. Z tohto počtu bolo 1 684 párov rozvedených alebo žili dlhodobo v oddelených domácnostiach.

Výskumom zistila zaujímavý generačný posun: Kým dôvodom rozvodu párov, ktoré sa zosobášili do roku 1975, bolo odlišné ponímanie domácnosti (žena drela ako kôň a muž mal vyložené nohy pri televízií), u manželských párov od 80. rokov už tradičné delenie povinnosti v rodine nehralo tak dôležitú úlohu - skôr sa bralo ako samozrejmosť.

„Ženy majú väčšiu slobodu, ako si urobia manželstvo,“ vysvetlila sociologička.

To znamená, že muži v súčasnosti vysávajú, umývajú riad a zároveň kosia na dvore trávnik. Rozdelenie rolí je len na dohode medzi manželmi. 

Čo je ale dôležitejšie (a to stále pretrváva) je, že od muža sa stále očakáva, že bude živiteľom rodiny. Ak prácu na full-time nemá (na jeho príjme až tak nezáleží), v manželstve vzniká vážny problém.

Je možné, že muži jednoducho čas trávený bez práce vnímajú oveľa citlivejšie ako ženy a v domácnosti vznikajú konflikty. Problémom manželských nezhôd ale nie sú pri nezamestnanosti muža primárne peniaze. 

Peniaze nie sú všetko

Sociologička oddelila vo výskume pracovný život a ochotu manželov deliť sa o povinnosti v rodine od druhej kategórie - ich celkových príjmov. Zistila, že celkový príjem rodiny je irelevantný a vyvrátila tak mýtus, že k rozvodom nedochádza vtedy, ak sa žena obáva ako sa po rozvode uživí.

Rovnako to vyvracia teóriu o tom, že k častejším rozvodom dochádza len preto, že ženy sú finančne sebestačnejšie. „Príjmy párov ani ekonomická nezávislosť ženy nekoreluje s vyšším rizikom rozvodu,“ píše sa v štúdií.

V súčasných manželských pároch tak vznikla zaujímavá situácia - od mužov sa očakáva, že budú (takmer automaticky) pomáhať v domácnostiach, čo potvrdzujú štatistiky. Kým v 70. rokoch trávila žena takmer štvornásobne viac hodín ako muž robením domácich úloh, v rokoch 2009 až 2010 bol nepomer len 1,7-násobný.

Na druhej strane si môže žena akoby vybrať - či bude žienka domáca, či bude pracovať na čiastočný úväzok alebo sa venovať len kariére. U muža ale takáto voľba neplatí.  

„Zatiaľ čo súčasné manželky nemusia prijať úlohu tradičnej domácnosti, aby ostali v manželstve, súčasní manželia sú vystavení vyššiemu riziku rozvodu, keď nespĺňajú stereotypnú úlohu živiteľa a to tým, že je zamestnaný na plný úväzok,“ tvrdí výskumníčka.

Od 70. rokov sa dokonca dramaticky zvýšila korelácia medzi rizikom rozvodu a jobom muža (a jeho postavením v práci). Je ťažké povedať, kto rozvod v prípade nezamestnanosti muža iniciuje, ale štatistiky hovoria, že dve tretiny rozvodov podávajú práve ženy. 

Ideálny stav

Tento fakt môže čiastočne odradiť mužov, ktorí sa chystajú na rodičovskú dovolenku, ale výskum bol urobený len na vzorke šesťtisíc párov, preto výsledky treba brať s dávkou rezervy. Rovnako nie je známe, prečo muži, oslovení vo výskume, nepracovali.

Je totiž rozdiel medzi nedobrovoľnou nezamestnanosťou a napríklad spomínanou rodičovskou dovolenkou mužov - na Slovensku je to stále nepoznaný pojem, keďže na rodičovskej vlani ostalo ani nie 800 chlapov, čo boli len tri percentá poberateľov rodičovskej dávky.   

Ideálny stav je tak mať prácu a rozdeliť si úlohy v domácnosti. Tieto dve položky sú elementárne predpoklady, ktoré sú dobrým základom pre šťastné manželstvo.

Pred pár mesiacmi vyšla štúdia, ktorá ukázala, že chlapi, ktorí aktívne pomáhajú svojim partnerkám s domácimi prácami, majú lepší a tiež častejší sex. Štúdia bola vykonaná v Nemecku a počas piatich rokov bolo sledovaných 1 338 párov. Nemecko je pritom príkladom rozdelenia tradičných gender rolí. 

„Tento aktívny proces, teda zapojenie sa do chodu domácnosti, má veľký vplyv na vzťah. Ak iba jeden z partnerov všetko poctivo plní, čo sa stane? Nestíha. Navyše môže mať pocit, že je svojím partnerom nerešpektovaný. Tieto negatívne emócie sa potom neskôr odrážajú aj v spálni,“ povedal psychológ Matt Johnson z University of Alberta.

V každom páre ale existuje podľa neho iný podiel deľby domácich prác - závisí to od rodičov partnerov a kultúry, v akej boli obaja vychovaní. 

Je ale jasné, že čo uspokojí jeden pár, nemusí fungovať u iného páru. Platí ale, že čím viac sa partneri budú vzájomne podieľať na spoločných domácich činnostiach, prípadne budú spĺňať čo najviac očakávaní jeden od druhého, o to viac budú spokojní v manželstve a partnerstve.