Hlavnou cieľovou destináciou utečencov prúdiacich do Európy najmä z krajín Blízkeho východu je Nemecko. Do krajiny s najsilnejšou ekonomikou na kontinente prišlo od začiatku roka už viac ako pol milióna imigrantov, príchod ďalších 300-tisíc sa čaká do konca roka.

Ako sa ich počet zvyšuje, aj z krajiny, ktorá ich bez obmedzení prijíma, čoraz častejšie zaznieva, že poskytne útočisko iba utečencom - teda tým, ktorým by doma hrozila smrť či prenasledovanie. Ekonomickí migranti sa tak svojej vysnívanej lepšej šance na život dočkať nemajú.

Hľadajú tak spôsoby, ako dať imigračným úradom čo najlepší dôvod, aby ich z krajiny neposlali preč. Zatiaľ čo časť to skúša konvertovaním na kresťanstvo v nádeji, že prenasledovanie z náboženských dôvodov v domovine bude dostatočným dôvodom, aby v Nemecku mohli ostať, ďalší sa rozhodnú pre zmenu občianstva.

Keďže najväčšie šance majú ľudia zo Sýrie, kde zúri občianska vojna a besnenie Islamského štátu pozná celý svet, rozbehol sa na čiernom trhu veľký biznis s falšovaním sýrskych pasov. 

Práve vďaka vojne, ktorá v krajine vypukla v nadväznosti na Arabskú jar už pred štyrmi rokmi, je väčšine Sýrčanov automaticky podľa medzinárodného práva priznávaný štatút utečencov. Imigranti z ďalších krajín čelia zdĺhavému posudzovaniu ich žiadostí o azyl a najmä v čase, keď do Nemecka prúdi najväčší počet utečencov od vojny v Juhoslávii, je možné, že ich žiadosť nebude vybavená kladne.

Nemecko v auguste prijalo smernicu, podľa ktorej bude rozhodovať o azyle utečencov aj v takom prípade, keď nevstúpili na územie Európskej únie v Nemecku. Následne sa množstvo utečencov rozhodlo presunúť do Nemecka v nádeji, že sa im podarí práve tam jednoduchšie azyl získať.

Podľa Nemcov každý tretí migrant klame

„30 percent z týchto žiadateľov, ktorí tvrdia, že sú Sýrčania, podľa nášho odhadu nimi nie sú“

Nemeckým colníkom sa podarilo začiatkom mesiaca zadržať väčšie množstvo sýrskych pasov. Pravých, ale aj falošných. Do krajiny prišli poštou, v balíkoch zrejme prúdia do Nemecka najčastejšie. Polícii sa tak potvrdilo podozrenie, že sa s pasmi v krajine kšeftuje.

Informácie o tom, že množstvo utečencov sa v Nemecku za Sýrčanov len vydáva, potvrdilo v piatok aj ministerstvo vnútra. Podľa neho až tretina žiadateľov o azyl, ktorá do krajiny prichádza a tvrdí o sebe, že je zo Sýrie, klame. „Tridsať percent z týchto žiadateľov, ktorí tvrdia, že sú Sýrčania, podľa nášho odhadu nimi nie sú,“ vyhlásil podľa agentúry Reuters na tlačovej konferencii hovorca ministerstva Tobias Plate. Dodal však, že presné údaje neexistujú a ide len o odhad.

Úradníci majú pri odhaľovaní imigrantov, ktorí predstierajú, že sú utečencami zo Sýrie, ťažkú prácu. Jednak kvôli obrovskému počtu ľudí, ktorí do Európy prichádzajú a jednak kvôli okolnostiam, za akých prichádzajú. Mnohí nemajú žiadne doklady a úrady sa tak musia spoliehať na tlmočníkov a odborníkov na jazyk, aby identifikovali skutočný pôvod žiadateľa o azyl, píše The Wall Street Journal. Tí potom na základe rôznych dialektov arabčiny rozlišujú, z ktorej krajiny migrant pochádza.

The Telegraph udáva, že podľa najnovších údajov EÚ je iba jeden z piatich migrantov Sýrčan, údaje z niektorých hraničných prechodov však hovoria o tom, že až 90 percent prichádzajúcich utečencov o sebe tvrdí, že zo Sýrie naozaj prišli.

Kšeftuje sa aj cez Facebook

Aké ľahké je dostať sa k falošnému pasu, ak disponujete správnou sumou, dokázal holandský novinár píšuci zo Sýrie pre týždenník Nieuwe revue Harald Doornbos. Do 40 hodín dostal za v prepočte 750 eur okrem pasu aj sýrsky občiansky preukaz. Oba identifikačné doklady nechal vystaviť na meno Malek Ramadan a použil fotografiu holandského premiéra Marka Ruttea. Na to všetko mu stačil okrem peňazí jeden telefonát, počas ktorého zadal objednávku.

Voor 't eerst bewijs dat je vals Syriepaspoort kunt kopen: Voor 5 kocht ik in N-Syrie paspoort+ID voor Mark Rutte. pic.twitter.com/A1WxOrEWH1

— Harald Doornbos (@HaraldDoornbos) 16. Září 2015

Zhotovovateľ falošných dokladov ho údajne ubezpečil, že sa s nimi bez problémov dostane na Cyprus, teda do členskej krajiny Európskej únie. Podľa vlastných slov sa tak snažil demonštrovať, aké jednoduché je aj pre džihádistov dostať sa do Európskej únie a spáchať tam teroristický útok. Lebo ak sa to podarilo jemu, určite sa to rovnako musí podariť aj teroristom. Podľa neho majú sunnitskí povstalci k dispozícii tisícky pasov.

Britský spravodajský web The Telegraph zas informoval, že na predaj falošných dokladov je zneužívaná aj sociálna sieť Facebook. Briti píšu, že v obehu sú tisíce falošných dokladov, ktoré hravo zmenia ekonomického migranta na utečenca.

Reportérovi britského denníka sa podarilo v krákom čase dohodnúť sa na vystavení falošných dokladov. Vydával sa za emigranta z Egypta. Na spojenie s falšovateľmi použil facebookovú stránku „The Travellers' Platform“, ktorú údajne často využívajú imigranti, keď sa chcú dostať do Európy. Za falošné sýrske doklady mal zaplatiť tisíc libier, za bezpečnú cestu do Grécka ďalších 800.

Pasy z Turecka

S pasmi sa neobchoduje len v cieľovej krajine, respektíve len v Nemecku. Frontex, agentúra EÚ zodpovedná za sledovanie vonkajších hraníc únie, tvrdí, že čierny obchod so sýrskymi pasmi v poslednom čase narástol najmä v Turecku. Teda vo významnej tranzitnej krajine imigrantov, do ktorej mieri množstvo aj na začiatku svojej cesty do západnej Európy. V táboroch sa tam nachádzajú dva milióny Sýrčanov.

Riaditeľ Frontexu Fabrice Leggeri francúzskej rozhlasovej stanici Europe 1 povedal, že ľudia, ktorí tieto pasy používajú, hovoria zväčša po arabsky. Tá je okrem Sýrie úradným jazykom aj v Alžírsku, Líbyi, Maroku, Egypte, Iraku a v ďalších moslimských krajinách.

Nevedia ani po arabsky, no hrajú sa na Sýrčanov. Ako si migranti skúšajú kúpiť azyl

Sýrsky utečenec ukazuje na hraniciach s Tureckom svoj pas Zdroj: SITA / AP

„Môžu pochádzať zo severnej Afriky i z Blízkeho východu, no majú profil ekonomických migrantov,“ cituje F. Leggeriho spravodajský portál BBC. To by im bez sýrskeho pasu neumožňovalo na starom kontinente zotrvať.

„Sú ľudia, ktorí sú v súčasnosti v Turecku a kupujú si tam falošné sýrske pasy, lebo vedia, že Sýrčania majú právo na udelenia azylu vo všetkých členských štátoch Európskej únie,“ dodal F. Leggeri začiatkom mesiaca pre Europe 1.

Majiteľ falošného pasu nemusí byť len podvodník

Nemecký týždenník Der Spiegel upozorňuje, že držiteľ falošného sýrskeho pasu nemusí byť nutne podvodník a ekonomický migrant z inej krajiny. Dokonca tvrdí, že väčšina majiteľov kúpených pasov skutočne zo Sýrie prišla. Z vojnou zničenej krajiny však viacerí odišli narýchlo a nevzali si ani doklady. Prípadne ich nevlastnili. Spiegel pripomína, že v zničenej krajine je vybavenie si dokumentov zložitá procedúra.

„Naozaj mi prekáža, že toľkí ľudia zneužívajú nešťastie sýrskeho ľudu na získanie vstupu do západnej Európy“

Kšeftovanie so sýrskymi pasmi nie je úplne nový biznis na čiernom trhu. Podľa údajov Frontexu zadržali v prvej polovici roka zhruba 170 falošných sýrskych pasov, za celý minulý rok ich bolo vyše 250. Ak sa ich počet nezvýši, za celý rok to bude znamenať nárast zhruba o tretinu.

Je ale pravdepodobné, že počet prípadov objavených falošných pasov sa v najbližších týždňoch či mesiacoch zvýši. Alebo minimálne tých, ktoré sa za peniaze dostanú k svojim novým majiteľom. Podľa Frontexu v roku 2014 ukradli 3 800 nepotlačených sýrskych pasov. Skutočný počet falošných pasov nie je známy a podľa Frontexu je ho aj ťažké odhadnúť.

V Bulharsku bolo dokonca podľa britského The Telegraph zadržaných až 10-tisíc falošných sýrskych pasov. Je to však zrejme len zlomok z tých, ktoré sa dostanú na trh.

Využívajú naše nešťastie, hnevajú sa Sýrčania

Takéto praktiky hnevajú skutočných Sýrčanov, ktorí utiekli pred vojnou z rodnej krajiny a na ekonomických migrantov majú ťažké srdce.

„Nie je to fér,“ povedala pre The Telegraph 28-ročná Aida z juhozápadného sýrskeho mesta Deraa sledujúc paniku na vlakovej stanici v chorvátskom Tovarniku. „Povedali nám (Sýrčanom), že budeme mať prednosť. Oni využívajú túto príležitosť, ktorú Európa dala našim krajanom, aby na nás získali,“ povedala.

„Vidím toľko ľudí z Afriky, z Afganistanu, Pakistanu hovoriť, že pochádzajú zo Sýrie a mnohí pritom vôbec nehovoria po arabsky. Naozaj mi prekáža, že toľkí ľudia zneužívajú nešťastie sýrskeho ľudu na získanie vstupu do západnej Európy,“ dopĺňa ju Nizar Shoukry, zubár zo Sýrie, ktorý žije v Chorvátsku už 30 rokov.