Vedci už roky tvrdia, že multivitamíny sú zbytočné. Aj lekári sa radi odvolávajú na to, že ani jeden výskum ešte nepreukázal pozitívny vplyv denného užívania multivitamínov na zdravie človeka, píše Business Insider.
Profesor Adam Brickman sa na Kolumbijskej univerzite venuje výskumu starnutia mozgu a na užívanie doplnkov má vlastný názor. Pred šiestimi rokmi totiž začal skúmať vplyv multivitamínov proti strate pamäti a dospel k záverom, ktoré ho presvedčili, aby ich začal užívať aj on.
Presvedčila aj skeptika
Brickman vďaka svojej štúdii zistil, že muži nad 60 rokov a ženy nad 65 rokov, ktorí na dennej báze pravidelne užívali multivitamín, mali v testoch pamäti lepšie výsledky než ich rovesníci užívajúci placebo. Autori iného výskumu z roku 2022 dospeli k podobným záverom.
„Keď začneme v dobre navrhnutých štúdiách pozorovať zhodu, určite to pomáha presvedčiť mňa, najväčšieho skeptika, že sme na niečo naozaj prišli,“ vysvetlil profesor, ktorý multivitamíny naposledy užíval ako dieťa.
„S užívaním multivitamínov som znovu začal v deň, keď sme vykonali analýzy a videli výsledky. Teraz ich beriem každé ráno,“ dodal. Podľa profesora multivitamíny spomalia kognitívne starnutie o tri roky, čo nie je až taká výrazná zmena, aby si ju ľudia všimli.
Zdravie mozgu
Multivitamín však nie je všeliek. V rámci štúdií sa mu nepodarilo odstrániť Alzheimerovu chorobu ani vyliečiť kognitívne ochorenia. Užívanie vitamínov ale spomalilo úpadok pamäti, ktorý súvisí s bežným starnutím mozgu.
Iné štúdie zas odhalili, že na zdravie starších ľudí môže mať priaznivý vplyv aj užívanie doplnkov s vitamínom D či inými dôležitými látkami. Najlepším zdrojom vitamínov a minerálov sú aj podľa výskumov hlavne čerstvé ovocie a zelenina, celozrnné výrobky a fazuľa.
Vedci sa domnievajú, že jedným z dôvodov, prečo majú starší ľudia z užívania doplnkov taký úžitok, môže byť, že ich telá majú s pribúdajúcim vekom problém z jedla efektívne extrahovať kľúčové živiny. „Pravdepodobne to má niečo spoločné s absorpciou,“ uzavrel Brickman.