Korporátny život so sebou prináša niekoľko stresujúcich okamihov ako prinášanie zlých správ nadriadenému, pracovné pohovory či prezentácie pred veľkým publikom. Máločo je ale pre introverta horšie než networking, píše The Economist.
Keď títo ľudia prídu na nejaké podujatie, často sa im zdá, že sa tam už skoro všetci poznajú. Našťastie existuje mnoho článkov, ktoré radia, ako s niekým novým nadviazať kontakt. Väčšinou však tieto odporúčania nie sú veľmi dobré.
Niektorí experti introvertom napríklad radia, aby sa s neznámymi ľuďmi dávali do reči vtedy, keď spolu stoja v nejakom rade. Podľa nich je totiž jednoduchšie nadviazať kontakt s osobou pred a za vami. Introverti by tak mali s ľuďmi iniciovať konverzáciu na eskalátoroch, toaletách či keď čakajú na menovku.
Online riešenie
Oveľa menej stresujúcejšou taktikou je nadväzovanie kontaktov na stránke LinkedIn, kde platia vopred dohodnuté nepísané pravidlá. Aj podľa štúdií sa zdá, že uzatváranie priateľstiev na tejto platforme naozaj pomáha kariérnemu rastu.
Štúdia Karthika Rajkumara z LinkedInu z roku 2022 priniesla empirické dôkazy o tom, že vzťahy medzi ľuďmi, ktorí komunikujú menej často a nemajú k sebe tak blízko, sú z hľadiska práce užitočnejšie než blízke vzťahy.
Výskumníci náhodne zmenili algoritmus, na základe ktorého funguje funkcia „ľudia, ktorých možno poznáte“. Tá používateľom LinkedInu zobrazuje odporúčania na nové kontakty. Po novom im ukazuje nielen ľudí, s ktorými majú veľa spoločných priateľov, ale aj tých, s ktorými majú spoločného maximálne jedného priateľa.
Experiment ukázal, že práve tieto slabšie vzťahy budú viesť k novým kariérnym príležitostiam skôr než v prípade, keď mali ľudia spoločných 25 a viac priateľov. Možno tak nejak si introverti predstavujú raj. Stačí im posielať žiadosti a čakať na pracovné ponuky. Nie je to však také jednoduché.
Dôležitý je výber
Aj o slabé väzby sa treba starať. Online komunikácia je ľahšia, keď človeka nabíja energiou. Z prieskumu Joanny Davisovej z Augustana College a jej spoluautorov vyplynulo, že jedným z predpokladov úspešného networkingu je extrovertnosť.
Skutočným tajomstvom „bezbolestného“ networkingu je šetriť si energiu pre ľudí, ktorí pre vás budú z kariérneho hľadiska zaujímaví. Networking sa oplatí vtedy, ak dokážete identifikovať ľudí, ktorí vám vedia priniesť nové informácie, no sú súčasťou vášho sveta, pretože iba tak vám budú tieto informácie užitočné.