Ak budú na Rusko naďalej uvalené sankcie, „urobíme veľký obrat smerom k Číne a Východu", povedal v rozhovore pre Euractiv ruský veľvyslanec v Londýne Andrej Kelin.
Rusko pomaly vytláča ukrajinské sily z dvoch Ruskom podporovaných povstaleckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré uznalo za nezávislé štáty. Pravdepodobne sa nestiahne z územia na južnom pobreží Ukrajiny a porazí ukrajinské sily v celom regióne východného Donbasu, uviedol diplomat.
Na otázku, ako by sa konflikt mohol skončiť, Kelin odpovedal, že je ťažké si predstaviť, že by sa ruské a Ruskom podporované sily stiahli z juhu Ukrajiny a že ukrajinskí vojaci budú vytlačení z celého Donbasu.
„Oslobodíme celý Donbas," povedal Kelin vo svojej londýnskej rezidencii, kde Winston Churchill kedysi diskutoval o stratégii druhej svetovej vojny s Josifom Stalinom.
„Samozrejme, je ťažké predvídať stiahnutie našich síl z južnej časti Ukrajiny, pretože už máme skúsenosť, že po stiahnutí sa začnú provokácie, strieľanie do všetkých ľudí a podobne."
Rusko tvrdí, že Ukrajina od roku 2014 opakovane zabíjala civilistov pri útokoch na územie, ktoré držia Ruskom podporovaní separatisti v ukrajinskom Donbase. Boje o frontovú líniu v tomto regióne si vyžiadali tisíce obetí na oboch stranách dávno pred tohtoročnou inváziou Ruska.
Veľvyslancove vyjadrenia dávajú nahliadnuť do potenciálnej ruskej koncovky na Ukrajine: v podstate ide o nútené rozdelenie, v dôsledku ktorého by bývalý sovietsky sused Ruska prišiel o viac ako pätinu svojho postsovietskeho územia.
Skôr či neskôr, povedal Kelin, sa Ukrajina bude musieť rozhodnúť - uzavrieť mierovú dohodu s Ruskom alebo pokračovať v klesaní z tohto kopca do záhuby.
Prezident Vladimir Putin vo štvrtok obvinil Západ z desaťročia trvajúcej agresie voči Moskve a varoval, že ak sa chce pokúsiť poraziť Rusko na bojisku, môže to skúsiť, ale pre Ukrajinu to prinesie tragédiu.
„Je možná eskalácia? Samozrejme," povedal pre Euractiv Kelin. „Ak bude tok zbraní organizovaný tak, že ohrozí našu strategickú situáciu, našu obranu, budeme musieť proti tomu prijať vážne opatrenia." Kelin pokračoval , že Západ nechápe skutočné príčiny konfliktu a ignoroval obavy Ruska.
„Príbeh je veľmi stručný: Rusko bolo agresívne voči nevinnej Ukrajine," povedal Kelin. „To vôbec nie je pravda."
Putin tvrdí, že „špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine je nevyhnutná, pretože Moskva musela brániť rusky hovoriace obyvateľstvo pred prenasledovaním, ktoré podľa neho Západ ignoroval.
Túto vojnu tiež označuje za nevyhnutnú vzburu proti Spojeným štátom, ktoré podľa neho od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991 ponižovali Rusko rozširovaním NATO na východ a využívali Ukrajinu na ohrozovanie Ruska.
Ukrajina a jej západní podporovatelia tvrdia, že Putin nemá žiadne ospravedlnenie na to, čo podľa nich predstavuje imperiálny štýl zabratia územia proti krajine, ktorej hranice Moskva uznala po rozpade Sovietskeho zväzu.
Misia OSN pre monitorovanie ľudských práv pred inváziou zistila, že na východe Ukrajiny dochádza k porušovaniu ľudských práv zo strany všetkých zainteresovaných. Nenašla však žiadne dôkazy o genocíde. Moskva tiež kritizovala ukrajinský zákon, ktorý zaväzuje všetkých občanov ovládať ukrajinčinu.
Ukrajina popiera, že by prenasledovala rusky hovoriacich obyvateľov.
Kelin uviedol, že Ukrajina sa na vojnu pripravovala už nejaký čas, pričom jej pomáhali Spojené štáty a Veľká Británia. Putin tvrdí, že Západ využíva Ukrajinu ako súčasť plánu na oslabenie a dokonca zničenie Ruska.
„Nemyslím si, že Európa chápe, čo je to ukrajinský nacionalizmus," povedal Kelin. Výsledkom podľa neho bude, že Rusko sa ešte viac priblíži k Číne.
„Ak budú na Rusko naďalej uvalené sankcie, urobíme veľký obrat smerom k Číne a Východu."