Spoločnosť Net4Gas, prevádzkovateľ prepravnej sústavy pre zemný plyn v Česku, nedostala posledné mesačné platby od svojho hlavného ruského partnera. Dôvody, prečo ruský dodávateľ za prepravné kapacity plynu prestal platiť, firma zisťuje. Net4Gas o tom informoval v tlačovej správe.
Spoločnosť súčasne uviedla, že aj napriek výpadku platieb zo strany ruského partnera je teraz schopná platiť svoje prevádzkové náklady aj náklady financovania. Meno ruského obchodníka neuviedla. Podľa analytika Jiřího Gavora však problém zásadne neovplyvní dodávky plynu do ČR, pretože tie tam prúdia dominantne z iných zdrojov.
Prevádzkovateľ českých plynovodov uviedol, že mesačné platby, ktoré od ruskej spoločnosti nedostal, boli splatné na základe kľúčových zmlúv. Tržby zo zmlúv s ruským obchodníkom tvorili zhruba tri štvrtiny jeho celkových tržieb za rok 2021.
S absenciou platieb počítali
Firma tiež pripomenula, že ratingová agentúra Fitch Ratings vo svojom oznámení z vlaňajšieho októbra, v ktorom potvrdila jej aktuálny rating, uviedla, že jej východiskový scenár už zahŕňa úplné alebo takmer úplné prerušenie prevádzky ruských plynovodov do Európy a absenciu platieb od hlavného zákazníka. A nevykonanie platieb je súčasťou tohto scenára, dodal Net4Gas.
Podľa analytika spoločnosti ENA a výkonného riaditeľa Asociácie nezávislých dodávateľov energií (ANDE) Jiřího Gavora by prípadné problémy v dodávkach nemali zásadne ovplyvniť dodávky plynu pre ČR, pretože tie sú už dominantne z iných zdrojov. „Preprava ruského plynu cez české územie sa pohybuje od nuly do malých objemov zo Slovenska cez Lanžhot. Domnievam sa, že ide skôr o administratívne platobný problém, ktorý sa vyrieši,“ podotkol pre ČTK.
Na problém Net4Gasu s neobdržaním platby z Ruska upozornil server E15.cz a pripomenul, že jediným ruským exportérom plynu na európsky trh je štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom. Agentúra Reuters koncom minulého roka s odvolaním sa na údaje Gazpromu a vlastné výpočty informovala, že ruský vývoz plynu do Európy prostredníctvom plynovodov sa v roku 2022 prepadol na postsovietske minimum.
Európa znížila dovoz ruského plynu po invázii Moskvy na Ukrajinu a jeden z hlavných plynovodov bol poškodený doteraz nevysvetlenými výbuchmi. Nižší dovoz plynu do Európy sa Rusku podarilo kompenzovať vyššími cenami energií.