Na Námestí SNP v Bratislave sa v utorok podvečer zišli tisíce ľudí. Protestovali proti krokom vládneho kabinetu. Kritizovali aktuálnu situáciu v kultúre, personálne zmeny v kultúrnych inštitúciách a vyjadrili aj obavy o právny štát. Organizátori účasť odhadli na 18-tisíc ľudí. Za zhromaždením stáli opozičné hnutie PS a strana SaS.
Vystúpili na ňom napríklad bývalý šéf Rozhlasu a televízia Slovenska Ľuboš Machaj, exministerka kultúry Silvia Hroncová či bývalá riaditeľka medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Zuzana Liptáková. Poukazovali na potrebu slobodných médií i kultúry. Hovorili o strate slušnosti a arogancii moci. Apelovali na výmenu vo vedení rezortu kultúry.
Na zhromaždení rečnil i exriaditeľ Kancelárie prezidenta Metod Špaček aj členka Súdnej rady Katarína Javorčíková. Upozornili na rozhodnutie ministra spravodlivosti Borisa Suska podať dovolanie a prepustiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z väzenia. „Toto rozhodnutie je možno zákonné, ale je v každom prípade nespravodlivé, nelegitímne a hanebne elitárske,“ podotkol Špaček.
Vládnu koalíciu pred protestom skritizovali aj lídri PS Michal Šimečka a SaS Branislav Gröhling. Namietali najmä kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska. Mali by podľa slov Branislava Gröhlinga vo svojich funkciách skončiť. „Premiér by mal ešte v utorok večer ísť do Prezidentského paláca s dvomi demisiami, a to s jednou pre Šimkovičovú a druhou pre Suska, a prezident by ich mal okamžite prijať,“ doplnil. Obaja politici poďakovali ľuďom, ktorí na protest prišli.
Borisovi Suskovi aj Martine Šimkovičovej minulý týždeň vyjadril premiér Robert Fico podporu. Boris Susko v prípade Dušana Kováčika konal podľa predsedu vládneho kabinetu zákonne. Myslí si tiež, že Martina Šimkovičová má právo na personálne výmeny vo svojom rezorte. Urobila ich podľa jeho slov v súlade so zákonom.