Všetky kontrolky v Európe svietia načerveno. Varovania týkajúce sa zimnej recesie sú čoraz hlasnejšie, jednotná mena slabne a trh s energiami už funguje v krízovom režime, píše agentúra Bloomberg.
Aj napriek tomu sú európske vlády o tri kroky pozadu. Z veľkej časti preto, lebo trávia až príliš veľa času odhadovaním ďalšieho kroku Ruska. Namiesto toho by mali pozornejšie vnímať to, o čo sa Moskva snaží – vyvolať spoločenské nepokoje.
Medvedevova výzva
Bývalý prezident a súčasný podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev minulý týždeň vyzval Európanov, aby boli „nielen pobúrení konaním svojich vlád..., ale aby ich vzali na zodpovednosť a potrestali ich za ich očividnú hlúposť".
Podľa neho túžia Európania po užších vzťahoch s Ruskom, no ich pohľad kriví hlúpa politika. Dodal, že jeho krajina má takisto záujem s nami spolupracovať.
Neodpustil si ani ranu pod pás a v príspevku pripomenul, že v Rusko je teplo. Nepochybne išlo o narážku na obavy EÚ z nedostatku energie, ktorý kontinentu vinou neistých ruských dodávok túto zimu hrozí.
Príspevok sa v talianskych novinách stal hitom a dokonca skončil na titulných stranách vplyvných denníkov la Repubblica a Corriere della Sera.
Neistota a nepokoje
Už viac nie je tajomstvom, že Rusko chce z energie spraviť svoju zbraň a vyvinúť tým tlak na sankcie. Kremeľ verí, že Európania nakoniec hodia flintu do žita.
Dopomôcť si k tomu podľa agentúry chce dvomi stratégiami.
V rámci tej prvej sa Rusko pokúsi udržať neistotu v otázke dodávok plynu. Nemusí ich totiž odstaviť úplne, aby sa mu podarilo napáchať škody. Už len pomyslenie na zimu bez ruského plynu stačí na to, aby na kontinente zavládol chaos.
Druhou stratégiou je vyvolanie spoločenských nepokojov. Presne to bolo pointou Medvedevovho príspevku. Ruský prezident Vladimir Putin už takisto niekoľkokrát spomenul „ekonomickú samovraždu“ Západu. Ruskí boti sa jeho slov chytili a myšlienku pomocou dezinformácií rozšírili naprieč sociálnymi sieťami.
Dezinfomačná vojna
Európa nevenuje vojnovým odkazom Ruska dostatok pozornosti, tvrdí Bloomberg. Účty s väzbami na Rusko zaplavujú webový priestor výmyslami Kremľa, ktoré sa zaoberajú všetkými možnými témami – od otvorenia plynovodu Nord Stream 2 až po sankcie.
Od začiatku ruskej vojny na Ukrajine uverejnili ruskí diplomati a štátne médiá na Twitteri oveľa viac príspevkov o európskej závislosti od ruského plynu než o svojom presvedčení, že Ukrajina sympatizuje s nacistami.
EÚ vo februári podnikla kroky, aby zabránila šíreniu ruskej propagandy, a pozastavila činnosť médií RT a Sputnik. Európski činitelia aj napriek tomu tvrdia, že je náročné na webe odsledovať každý pokus o šírenie dezinformácií a zakročiť voči nemu.
Riziko spoločenských nepokojov túto zimu naberá podľa agentúry reálne rozmery a európske vlády by sa naň mali pripraviť, a nie ho prikrášľovať.
Ak sa Európe nepodarí ponúknuť svojim občanom, ktorých trápia financie, komplexné riešenia, tak sa spoločenský systém ocitne pod obrovským tlakom. To nahrá do karát ruským propagandistom, uzatvára Bloomberg.