Schopnosť Nemecka prilákať podnikateľské investície výrazne poklesla. Analytici dokonca označili tento stav za „alarmujúci“, píše Financial Times. Z krajiny minulý rok odtieklo viac ako 135 miliárd eur priamych zahraničných investícií a prišlo len 10,5 miliardy eur. Nemecký ekonomický inštitút so sídlom v Kolíne nad Rýnom (GEI) uviedol, že rozdiel medzi odchádzajúcimi a prichádzajúcimi investíciami bol v roku 2022 podľa údajov OECD najväčší v histórii.

„Investičné podmienky v Nemecku sa nedávno opäť zhoršili v dôsledku vysokých cien energií a rastúceho nedostatku kvalifikovaných pracovníkov,“ povedal ekonóm GEI Christian Rusche. V správe sa uvádza, že 70 percent odchádzajúcich investícií nemeckých spoločností smerovalo do iných európskych krajín. Analytici inštitútu ako dôvod uvádzajú vysoké dane z príjmu právnických osôb, nadmernú byrokraciu aj „chorú infraštruktúru“.

Ch. Rusche vyzval vládu v Berlíne, aby podnikla kroky na zvýšenie atraktívnosti krajiny pre podnikanie. „Spolková vláda musí naliehavo prijať protiopatrenia, aby zabezpečila, že Nemecko sa v budúcnosti opäť stane prvou adresou zahraničných investícií,“ dodal.

Jediná veľká investícia

Zlé správy pre Nemecko prichádzajú v čase, keď USA prostredníctvom zákona o znižovaní inflácie ponúkajú veľké dotácie pre zelené sektory vrátane elektrických vozidiel a obnoviteľnej energie. Aj to podľa výskumníkov urýchlilo odlev investícií z Nemecka. Nemecko takisto dostáva veľmi málo prostriedkov zo 750-miliardového fondu obnovy EÚ, ktorý bol prijatý v reakcii na pandémiu koronavírusu.

Americký výrobca čipov Intel minulý rok oznámil plány na vybudovanie závodu na výrobu polovodičov v Magdeburgu s odvolaním sa na „vynikajúcu infraštruktúru Nemecka“. Plány sa však odložili, pretože americká čipová spoločnosť uviazla v rokovaniach s nemeckou vládou. Intel požadoval o takmer šesť miliárd eur viac vo forme dotácií v dôsledku rastúcich nákladov na energie a inflácie. Berlín nakoniec ustúpil a prisľúbil celkovo desať miliárd eur. No je to približne len tretina toho, čo sa Intel na vybudovanie novej továrne zaviazal vynaložiť. Napriek tomu ide v Nemecku o najväčšiu priamu zahraničnú investíciu.

„Nemecký exportný model už pre rastúci protekcionizmus nefunguje tak dobre ako v minulosti,“ uvádza sa ďalej v správe GEI. Zistenia sú podobné tým, ktoré v apríli zverejnila Bundesbanka, ktorá takisto uviedla, že čistý odlev priamych investícií z Nemecka vlani vzrástol na rekordnú výšku. Štúdia poradenskej spoločnosti EY zverejnená v máji uviedla, že minulý rok bolo v Nemecku oznámených 832 nových investícií na zelenej lúke, čo je pokles z 841 v predchádzajúcom roku a 930 v roku 2020.

Ďalšie dôležité správy

Communication,Support,,Call,Center,And,Customer,Service,Help,Desk.,Voip
Neprehliadnite

Nemecko brzdí nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, najväčšie problémy má sektor služieb