Otázku „Ako bolo v škole?“ dostal v živote od rodičov každý školák. Psychológovia však rodičom radia, že pýtať sa ju nie je dobré.
A to nielen preto, že sa od svojich detí zväčša nedočkajú akejkoľvek plnohodnotnej odpovede. „Rodičia často zabúdajú, že aj ich sa túto otázku ako detí pýtali, pričom na ňu neodpovedali inak než dnes ich deti,“ vraví detská psychologička Martha Deiros Colladová.
Z otázky „Ako bolo v škole?“ sa môže rýchlo stať prázdny stereotyp, píše CNBC. „Pamätajte na to, že táto otázka neprináša žiadne nové informácie ani spojenie medzi vami a vašimi deťmi,“ dodáva Deiros Colladová.
Lepšie je podľa psychologičky počkať na chvíľu, kedy sa chce rozprávať dieťa. Dobré je takisto všímať si jeho emócie po príchode zo školy a nebáť sa ich pomenovať. „Neurovedecké výskumy dokazujú, že pomenovanie emócií dokáže upokojiť telo. Takže platí, že iba keď sú deti pokojné, sú zároveň schopné viesť zmysluplnú konverzáciu,“ ozrejmuje Deiros Colladová.
S týmto tvrdením súhlasí aj psychologička Linda Papadopoulosová. „Všetko je o načasovaní,“ hovorí. Odporúča, že nie je vhodné sa detí pýtať na ich deň hneď po škole, ale počkať, kým sa upokoja. V prípade menších detí je dobré zapojiť sa s nimi do nejakej spoločnej aktivity, pri ktorej vznikne priestor na konverzáciu.
„Ak sa chcete dozvedieť viac o dni vašich detí, musíte začať od seba. Rozprávajte o niečom skutočnom, o niečom, čo vás počas dňa rozosmialo, prekvapilo, o tom, ako ste sa cítili. To, že sa s deťmi podelíte o svoj deň, v nich vzbudí záujem podeliť sa o zážitky z ich dňa,“ pokračuje Deiros Colladová.
Aké otázky je vhodné pýtať sa namiesto „Ako bolo v škole?“:
- Čo ťa dnes rozosmialo?
- Aký je tvoj najobľúbenejší zážitok z dnešného dňa?
- Čo ťa najviac pobavilo počas prestávky alebo obeda?
- Čo dnes povedal tvoj učiteľ alebo kamarát?
Dôležité je takisto nebáť sa pýtať na pocity, keďže tie môžu ponúknuť inú perspektívu na deň dieťaťa:
- Cítil si sa dnes smutno? Čo ti zlepšilo náladu?
- Čo bolo pre teba náročné, ale napriek tomu si to urobil?
- Cítil si sa dnes osamelo? Čo si urobil, aby si to zmenil?
Psychologička Papadopoulosová tiež pripomína, že vzťah rodiča a dieťaťa sa mení s vekom. Dieťa v tínedžerskom veku sa skôr zdôverí priateľom ako rodičom. „To však neznamená, že pre vás ako rodičov nemá miesto. Iba musíte nájsť spôsob, ako sa ním rozprávať za jeho podmienok,“ dodala.