Consumer Reports testoval 28 tyčiniek horkej čokolády a vo všetkých zistil prítomnosť kadmia. Hodnotiaca správa uviedla, že konzumácia „kontaminovanej“ tyčinky o hmotnosti približne 30 gramov by mohla byť pre človeka škodlivá.

Škandál viedol k žalobe vo výške päť miliónov dolárov pre spoločnosť Hershey's za údajné nezverejnenie prítomnosti olova a kadmia v mliečnej aj horkej čokoláde s obsahom kakaa 70 a 85 percent.

Potravinová aféra zvýšila povedomie o potenciálnej prítomnosti ťažkých kovov v čokoláde a dôležitosti transparentnosti zo strany výrobcov.

Najnovšia vedecká štúdia však dospela k záveru, že koncentrácie ťažkých kovov, ktoré sa nachádzajú v jednotlivých porciách niektorých čokolád a výrobkov na báze kakaa, sú vo väčšine prípadov príliš nízke na to, aby predstavovali zdravotné riziko pre spotrebiteľov. Tento výskum naznačuje, že riziko je minimálne.

V minulosti zaznamenané kontaminácie čokolád ťažkými kovmi boli zapríčinené druhom pôdy, na ktorej sa kakao pestovalo, a jeho následným priemyselným spracovaním.

Výskumníci z Lekárskej fakulty Univerzity Georgea Washingtona zistili, že 70 zo 72 výrobkov obsahujúcich kakao, ktoré analyzovali, nedosahovalo limity stanovené Úradom pre potraviny a liečivá pre kontamináciu olovom. Podľa výsledkov ich štúdie tieto výrobky nemusia predstavovať zdravotné riziko, ak sa konzumujú ako jednotlivé, menšie porcie. Odporúčaná jednorazová porcia čokolády je približne 30 až 60 gramov.

„Ak sa kontaminované výrobky konzumujú v malých množstvách a zriedkavo, tieto kontaminanty nemusia predstavovať riziko pre verejné zdravie,“ uvádza sa v dokumente, ktorý sa končí výzvou na ďalšie testovanie spotrebiteľských výrobkov.

Silhouette,Of,A,Male,Prisoner,In,A,Smartphone.,Social,Media
Neprehliadnite

Temná stránka sociálnych médií: závislosť od dopamínu vytvára zdravotné riziká