Rodičovský príspevok by sa mal v budúcnosti znížiť na polovicu pre rodiča, ktorý dlhodobo nepracoval. Takýto rodič by zároveň nemal mať nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa. Vyplýva to z poslaneckých noviel zákonov o rodičovskom príspevku a príspevku pri narodení dieťaťa, s ktorými dnes súhlasil aj vládny kabinet. V parlamente ich predkladajú spoločne koaliční zákonodarcovia Ľudovít Kaník, Zoltán Horváth, Štefan Kužma (všetci SDKÚ-DS) a Kamil Krnáč (SaS).

"Do obidvoch týchto zákonov zavádzame pravidlo, ktoré má zabezpečiť v prvom rade to, aby tí rodičia, ktorí sa zodpovedne stavajú k svojej pozícii živiteľa rodiny, aby títo boli zvýhodnení," vysvetlil v Národnej rade (NR) SR dôvod navrhovanej zmeny Kaník.

Nárok na príspevky v plnej výške by mali mať rodiny, v ktorých aspoň jeden z rodičov počas predchádzajúcich štyroch rokov odpracoval minimálne 270 dní. Počas tohto obdobia musí teda platiť nemocenské poistenie, čo sa však netýka ľudí vykonávajúcich aktivačné práce. Výnimkou by tiež mali byť študenti vysokých škôl a ľudia, ktorí v sledovanom období ukončili štúdium na vysokej alebo strednej škole. Štát by mal vďaka týmto novelám, ktoré majú byť účinné od septembra tohto roka, ušetriť na rodičovskom príspevku 44 miliónov eur a na príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa ďalších 5,92 milióna eur ročne.

Navrhované zmeny počas rozpravy v parlamente kritizovali opoziční poslanci. Viliam Jasaň (Smer-SD) zdôraznil, že tieto prídavky sú hradené štátom, a tak patria všetkým deťom v rovnakej výške. "Deti predsa nemôžu za to, v akej rodine sa narodili. A nie každý rodič sa úmyselne vyhýba práci a nechce pracovať. Sú aj takí, ktorí by radi pracovali, ale jednoducho si nevedia nájsť prácu v niektorých regiónoch Slovenska," dodal.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch