TREND nikdy nepatril k fanúšikom socialistických vlád. Nie preto, že by ľavicová politika bola menejcenná. Ale pre skúsenosti, ktoré táto krajina s vládou socialistov zažila. Slovenskí ľavičiari totiž štát zadlžujú aj v čase, keď ekonomika rastie. A pracovné miesta sa podľa nich vyrábajú v sociálnych podnikoch.
Napriek tomu tieto noviny rozumejú postoju súčasného kabinetu, keď odmieta zvýšiť platy učiteľom základných a stredných škôl o 10 percent a postupne ich dorovnať na 1,6-násobok priemernej mzdy. Žiadať od štátu, ktorý žije na dlh, desiatky milióny eur navyše je nepochopením reality. V nej je všetko istejšie než to, že si aj o rok budeme vedieť na život na sekeru od niekoho požičať.
Nič z uvedeného však nebráni pochopiť štrajkujúcich učiteľov. Debata o financovaní škôl a ich zamestnancov je v prvom rade diskusiou o prioritách tejto krajiny. Až potom o jej finančnej kondícii. Súčasnosť, ktorú nálepkujeme pojmom kríza, je ideálny čas, kedy takúto debatu rozprúdiť. V čase konjunktúry slovenské vlády zvyknú riešiť „dôležitejšie“ problémy. Ako napríklad rekonštrukciu štadióna, športový kanál na verejnoprávnej televízii či širokorozchodnú.
Neobstojí argument, že v rozpočte na budúci rok peniaze pre učiteľov nie sú. Už pred rokom bolo vysoko pravdepodobné, že pod Tatrami bude znovu vládnuť Smer, a pred polrokom bolo isté, že zostaví rozpočet. Ak vtedy nemyslel na frustrovaných učiteľov, právom ich teraz musí strpieť pred úradom vlády. Zvýšiť dane firmám a lepšie zarábajúcim nebola jediná možnosť, ako naplniť štátnu kasu.
To všetko však nestačí na to, aby sa dalo napísať, že TREND učiteľský štrajk podporuje. Vyššie platy samy osebe kvalitu vzdelávania nezvýšia. Učitelia (ak sa pred uzávierkou tohto vydania nenechali kúpiť prísľubom definitívy po štvrťstoročí odučených rokov) by mali protesty využiť na širšiu diskusiu o svojej profesii a o úlohe škôl.
Je súčasný systém odmeňovania spravodlivý a prináša výsledky? Čo je to za hlúposť, aby sa učiteľom za zvládnutie Wordu udeľovali kreditové príplatky? Vládne na školách strach pred hnevom zriaďovateľa a ministra? Alebo sú miestom slobodne rozmýšľajúcich a hovoriacich osobností, ktoré žiakov učia vytvárať si vlastný názor, nie hrbiť sa a papagájovať, čo nájdu na internete alebo počujú od rodičov?
Niekto môže povedať: toto nie sú otázky na radových učiteľov. Dobre, no v takom prípade by sa oni nemali ministrovi pliesť do rozhodovania o platoch. Milí učitelia, či chcete alebo nie, váš štrajk nie je iba o vyšších platoch. Ale aj o zodpovednosti, ako s peniazmi daňovníkov naložíte. Protestujte, debatujte o riešeniach, ale hlavne to nepokašlite. Podpora verejnosti, akú máte dnes, sa už nemusí opakovať.
Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 48/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.