Zemetrasenie malo silu 7,3 stupňa. Nepál sa pritom stále spamätáva z ničivého zemetrasenia z 25. apríla, ktoré podľa najnovšej bilancie zabilo 8 046 ľudí a 18-tisíc ďalších zranilo.

Otrasy pôdy si v utorok tiež vynútili prechodné uzavretie letiska v nepálskej metropole Káthmandu.

Záchvevy pôdy, ktoré udreli o 12:35 miestneho času (08:50 SELČ), spôsobili paniku v Káthmandu, kde obyvatelia vybiehali zo svojich domovov do ulíc. Bolo vidieť, ako rodičia k sebe pevne tlačia svoje deti a stovky ľudí sa zúfalo snažia dovolať príbuzným mobilnými telefónmi.

Predavači urýchlene zavreli obchody. Miestne letisko, ktoré prijíma všetku zahraničnú humanitárnu pomoc po aprílovej prírodnej katastrofe, dočasne prerušilo prevádzku. Niektoré budovy v Káthmandu, popraskané po predchádzajúcom zemetrasení, sa zrútili, rozsah škôd však zatiaľ nie je známy.

Mŕtve a značné materiálne škody si otrasy vyžiadali tiež v okrese Sindhupálčauk, ktorý leží severovýchodne od metropoly a kde bolo podľa agentúry Reuters pri aprílovom zemetrasení registrované najviac mŕtvych.

Značne postihnuté bolo mestečko Čautará, odkiaľ humanitárni pracovníci hlásili spadnuté domy a množstvo zranených a hospitalizovaných. „Spadnuté budovy v Čautare ... Z budov vynášajú mŕtve telá,“ napísala na Twitteri Medzinárodná organizácia pre migráciu, ktorá má po aprílovej prírodnej katastrofe v meste svoj tím.

Americký geologický ústav USGS po niekoľkých korekciách stanovil silu zemetrasenia na 7,3 stupňa. Otrasy vychádzali z hĺbky 18,5 kilometra a ich epicentrum sa nachádzalo asi 80 kilometrov od metropoly Káthmandu, v izolovanej oblasti prírodného parku pod najvyššou horou sveta Mount Everest. Aprílové otrasy mali silu 7,8 stupňa.