Nie na všetko má Y. Harari jednoznačné odpovede, ale jeho pasáže k migrácii, terorizmu, úpadku liberálnej demokracie, globálnemu otepľovaniu či zmyslu náboženstva dodávajú človeku pocit, že ľudstvo nakoniec všetky výzvy nejako zvládne.
Ľudstvo je v skutočnosti malou kvapkou v historickom kontexte a je pochabé, ak sa umelo rozdeľuje. Všetci sme obyvatelia tej istej maličkej planéty, ale mali by sme sa o ňu postarať vlastnými rukami, lebo inak sa o ňu postarajú iní. A to nemusí dopadnúť dobre.
„Miliardy z nás si ťažko dovolia luxus vyšetriť všetky otázky, pretože máme naliehavejšie veci na starosti: musíme ísť do práce, starať sa o deti alebo o starších rodičov,“ píše autor v úvode knihy. Bohužiaľ, história neposkytuje žiadne ústupky.
Ak sa vo vašej neprítomnosti rozhodne o budúcnosti ľudstva, pretože ste príliš zaneprázdnení kŕmením a obliekaním vlastných detí, nebudete oslobodení od následkov týchto rozhodnutí – aj keď neboli vaše. „Je to veľmi nespravodlivé, ale kto povedal, že história je spravodlivá?“ pýta sa.
Kniha 21 Lessons for the 21st Century Zdroj: Amazon
Yuval Noah Harari: 21 Lessons for the 21st Century, Jonathan Cape – Penguin Random House, 2018, 368 s.
Migrácia s rozumom
Kniha je skôr zbierkou úvah než riešení, čo mnohých čitateľov zrejme sklame. Pri mnohých témach dáva Y. Harari za pravdu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?