Čínu postavil do pozoru nový kmeň vtáčej chrípky, ktorý má na svedomí zatiaľ šesť ľudských životov, po celej krajine je zatiaľ povrdených štrnásť prípadov jeho prenosu na človeka. V najväčšom meste krajiny Šanghaji v dôsledku nákazy zatvárajú od soboty až do odvolania všetky trhy s čerstvou hydinou.
Mesto už začalo aj s masovou likvidáciou hydiny po tom, čo sa vírus H7N9 potvrdil u holubov predávaných na šanghajskej tržnici Chu-chuaj. Úrady prikázali utratiť najmenej 20-tisíc vtákov, nariadenie vykonávajú od štvrtkového večera. Okrem toho začali s dezinfekciou trhoviska, priestor je zapečatený a strážený políciou. Holuby, ktoré sú v Európe dominantou najmä mestských sídlisk a parkov, patria v Číne k tradičnej súčasti tamojšieho jedálnička a živé ich predávajú na trhoch po celej krajine.
Zatiaľ len na východe
Vírus H7N9 sa podľa dostupných informácií na človeka až doteraz nikdy nepreniesol. Čínske úrady nateraz vylúčili prenos z človeka na človeka a infikovaní sa tak nakazili výlučne po blízkom kontakte s vtákmi najmä na farmách. Všetky prípady lokalizovali pozdĺž východného pobrežia. Okrem Šanghaja, kde zaznamenali štyri úmrtia, pochádzajú najmä z provincií Ťiang-su a Če-ťiang. Odtiaľ je hlásená aj posledná obeť, 64-ročný farmár z mesta Chu-čou. Chorobu zisťovali u 55 ľudí, s ktorými prišiel do úzkeho kontaktu, u nikoho sa však neprejavila.
Národná zdravotnícka organizácia vydala varovanie, podľa ktorého sú najohrozenejšou skupinou chovatelia a predajcovia hydiny a ľudia pracujúci v mäsiarskom odvetví. Na základe testov vzoriek odobratých nakazeným ľuďom a holubom objavili Číňania blízku genetickú podobnosť oboch vírusov a nemajú tak pochýb, že sa nakazili práve od vtákov. Vedci v Spojených štátoch už medzičasom začali pracovať na objavení vakcíny, o skúmanie vzoriek prejavil záujem aj japonský Národný inštitút infekčných chorôb.
Zdroj: SITA / AP
"Na rozsiahlom geografickom území máme potvrdených štrnásť prípadov bez akýchkoľvek epidemiologických väzieb medzi nimi a nemáme žiadny náznak prenosu z človeka na človeka," vyhlásil v Ženeve hovorca Svetovej zdravotníckej organizácie Gregory Hartl. Vedci však už skúmajú, či by vírus mohol vyvolať globálnu pandémiu.
Nemusí mať žiadne symptómy
Odborníci teraz vyzývajú čínske zdravotnícke orgány, aby odoberali vzorky aj zo zdravých vtákov, keďže vírus H7N9 ich môže infikovať aj bez toho, aby im spôsobil viditeľné ochorenie. Je ho preto omnoho ťažšie odhaliť ako známejší kmeň vtáčej chrípky H5N1, ktorý začal v roku 2003 likvidovať hydinu v Ázií a nakazilo sa ním vyše 600 ľudí po celom svete, 360 z nich ochoreniu podľahlo.
"V minulosti bolo zvyčajne možné vidieť umierajúce sliepky skôr ako sa infekcia preniesla na človeka, tentoraz sme však svedkami toho, že viacero druhov hydiny v podstate nemá žiadne viditeľné ťažkosti. To spôsobuje ťažkosti, keďže prichádzame o tento prirodzený výstražný signál," povedal pre agentúru AP expert na infekčné ochorenia z univerzity v Hongkongu David Hui.
Podľa jeho ďalších slov sa zrejme na mäso chované holuby nakazili od divokých, ktorých trus môže obsahovať vírusy. Nepredpokladá však, že by holuby boli jediným zdrojom nákazy a myslí si, že bude odhalená aj u iných vtákov. Aj keď sa prenos medzi ľuďmi zatiaľ nepotvrdil, vedci, ktorí vírus skúmali tento týždeň upozornili, že je pravdepodobná jeho mutácia, ktorá mu umožní rýchlejšie šírenie medzi zvieratami a tým by aj pre ľudí predstavoval väčšiu hrozbu.
Zdroj: SITA / AP
"Zjavne vysoká aktuálna miera úmrtnosti je znepokojujúca. Je potrebné otestovať väčší počet ľudí aj s miernejšími príznakmi, aby sme vedeli, či nehľadíme len na špičku ľadovca rozšírenejšej slabšej infekcie," cituje agentúra Bloomberg Roberta Booya z Národného centra pre výskum a dohľad nad imunizáciou na univerzite v Sydney.
Pre Šanghaj ide o ďalšiu veterinárnu kauzu v krátkom čase. Z rieky Chuang-pchu, ktorá preteká mestom a je jeho hlavným zdrojom pitnej vody, vytiahli v posledných týždňoch tisíce uhynutých ošípaných. Napriek odpudzujúcim záberom rozkladajúcich sa zvierat, ktoré obleteli celý svet, však tamojšie úrady trvajú na tom, že voda kontaminovaná nebola a nebola tak ohrozená zdravotná bezpečnosť obyvateľov. Prasce do rieky odpratali farmy, na ktorých zvieratá uhynuli. Iný spôsob likvidácie by totiž bol pre veľký počet zdochlín nákladný. Zdochnuté prasce plávajúce Šanghajom nie sú raritou, teraz však šokoval práve ich vysoký počet. Súčasné rozhodnutie zatvoriť všetky hydinové trhy má byť preventívnym opatrením a úrady ho obhajujú bezpečnosťou Šanghajčanov.
Vírus desí aj aerolínie
Na hrozbu rozšírenia epidémie zareagovali aj trhy. Hongkonský akciový index Hang Seng klesol o 2,7 percenta, čo predstavuje pád na najnižšiu úroveň za posledných osem mesiacov. To viedlo k poklesu ceny sóje, ktorá je kľúčovou komoditou využívanou pri chove hydiny.
Situácia trápi aj letecké spoločnosti, ktorým sa výrazne oslabili akcie z obáv pred oslabeným záujmom o cestovanie do oblastí s výskytom ochorenia. Najväčšiemu čínskemu leteckému dopravcovi China Southern Airlines klesla hodnota akcií na hongkonskej burze o 8,5 percenta, Air China klesol až o 9,8 percenta. Oslabovali aj akcie ďalších ázijských aeroliniek, obavy z chrípky sa však nepriaznivo podpísali aj na oslabení leteckých spoločností v Európe. Air France-KLM Group klesol na burze v Paríži o 6,6 percenta, nemecká Lufthansa stratila vo Frankfurte 5,8 percenta a akcie British Airways klesli na burze v Londýne o 5,2 percenta.
Zdroj: SITA / AP
Hydinový trh v Šanghaji
Foto - SITA / AP