Nenad Smilajkov pôsobí ako výkonný riaditeľ hotela Zochova chata a Hotela Devín. Oba hotely zaznamenali prepad svojich tržieb o viac ako 80 percent. V rozhovore však N. Smilajkov prezrádza, že hotely a reštaurácie by stále neotvoril. Na druhej strane hovorí, že súčasné opatrenia pre neho nedávajú zmysel, keďže v MHD či v supermarketoch je pohyb omnoho vyšší, než by bol v hoteloch. V uplynulých rokoch zaznamenával hotel rast, keď jeho tržby narástli zo 453-tisíc v roku 2012 na viac ako 3,7 milióna eur v roku 2019. Minulý rok však všetko zmenil.
V akom režime momentálne fungujú vaše hotely?
Oba hotely máme vzhľadom na situáciu uzatvorené do času uvoľnenia opatrení.
Viete vyčísliť straty a prepady tržieb, ktoré ste od marca minulého roka utŕžili?
Oba hotely sú na tom približne rovnako a prepady tržieb vyčísľujeme na 60 percent. Začiatkom roka 2021 prepad prekračuje hranicu 90 percent.
Ako tieto straty vykryjete? Budete si musieť zobrať pôžičky?
Súčasné straty dotujeme z vlastného vrecka.
Ako hodnotíte vládne opatrenia a štátnu pomoc?
Samozrejme, žiadosť na kompenzáciu fixných nákladov sme podali. Administratívne spracovanie bolo veľmi jednoduché a nezaťažujúce ako z našej strany , tak aj zo strany úradu. K úhrade náhrad časti fixných nákladov prišlo ešte pred koncom roka 2020. Išlo o obdobie do konca 10. mesiaca, aktuálne ešte nie je zverejnená výzva za obdobie november a december roka 2020. Opäť sa to dá vnímať zo strany žiadateľov ako zdržanie pre nás tak potrebnej pomoci.
Je podľa vás pomoc štátu dostačujúca?
Táto podpora je veľmi vítaná, ako každá iná pomoc a sme za ňu vďační. Je, bohužiaľ, nepostačujúca. Aj vzhľadom na to, že sme všetky fixné náklady znížili na absolútne minimum, výška podpory tvorí naozaj malú časť reálnych a opodstatnených nákladov hotelov. Od začiatku vypuknutia pandémie využívame aj príspevky na mzdy.
Ako dlho ste museli na pomoc čakať?
Z pohľadu žiadateľa mám za to, že sa zbytočne predlžuje čas na prijatie pomoci, čo má negatívny vplyv na množstvo podnikov, nielen nás. Na príspevky na mzdy napríklad za november a december sme čakali do konca februára. Čo je naozaj už dlhá doba a ak má systém „pomoci“ pomôcť, tak tieto lehoty sú bohužiaľ likvidačné.
Je podľa vás čas na dodanie pomoci, ktorý úrady majú, adekvátny?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?