Kanadskí majitelia domov, ktorí zápasia s enormnými nákladmi na hypotéky, sa stali takým závažným problémom, že musela zakročiť vláda premiéra Justina Trudeaua. Nalieha na banky, aby im poskytli úľavy. Úroková sadzba sa totiž v Kanade vyšplhala aj na desať percent a viac.
Výkonný riaditeľ spoločnosti RiverRock Mortgage Investment Nick Kyprianou priblížil Bloombergu iný prístup k zákazníkom, než presadzuje vláda. Jeho firma sa radí medzi hypotekárne investičné korporácie (MIC), ktoré nemajú zdroje veľkých kanadských bánk. Často preto argumentujú, že si nemôžu dovoliť umožniť zákazníkom vynechávať platby dlhodobo a musia konať rýchlejšie, aby zastavili vlastné straty.
„Keď sa ľudia dostali do problémov, povedali sme im: ‚Pozrite, toto si nemôžete dovoliť. Poďme si prejsť váš rozpočet. Dobre, predajme dom. Pracujme na tom spoločne, pretože nakoniec nebudete mať nič,“ opisuje komunikáciu so zákazníkmi N. Kyprianou.
Hypotekárna charta, ktorú kanadské úrady vydali v novembri, načrtla pravidlá, ktoré by banky mali dodržiavať, aby pomohli dlžníkom. Na MIC však dohliadajú provinčné vlády, nie federálny kabinet. N. Kyprianou tak tvrdí, že súkromní veritelia sú vystavení riziku, že zaniknú. „Myslím si, že nie všetky MIC prežijú,“ povedal. „Nemyslím si, že sa vo vzťahu k ľuďom, ktorí sa dostanú do problémov, správajú proaktívne. Podľa mňa sú pasívne a len dúfajú, že sa to časom zlepší. Trh však ich chybu vyrieši.“
Vzhľadom na to, že sadzby sú v súčasnosti na najvyššej úrovni za viac ako 20 rokov, mnohí dlžníci nedokážu túto záťaž zvládnuť. Viacerí sa tak namiesto klasických bánk obracajú na MIC. Podľa nedávnej správy Kanadskej spoločnosti pre hypotéky a bývanie sa v nadchádzajúcich rokoch čoraz viac dlžníkov ocitne v područí oveľa menej zhovievavého typu veriteľa. „Táto finančná kríza, ktorú Kanaďania pociťujú vo všeobecnosti, ich ženie k alternatívnym veriteľom,“ povedal realitný právnik Matthew Gibson.