Nemeckým priemyselným a veľkoobchodným firmám sa len s problémami darí nahrádzať dovoz tovaru z Ruska a Ukrajiny. Niektoré označujú prechod na nových dodávateľov kvôli vojne na Ukrajine za ťažký až nemožný. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na svojom webe dnes zverejnil hospodársky inštitút Ifo.
Problémy s náhradou
Nemecké firmy majú podľa vlastných vyjadrení problémy nahradiť dovoz z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska. Podľa prieskumu Ifo sa iba 13,8 percenta priemyselných podnikov, ktoré zápasili s problémami s dodávkami z týchto krajín, dokázalo úplne preorientovať na nových dodávateľov.
„Zmena zdrojov dodávok spôsobuje bolesť hlavy mnohým spoločnostiam," povedal k výsledku prieskumu analytik Ifo Klaus Wohlrabe. „Dodávateľské reťazce a výrobné procesy, ktoré sú osvedčené mnoho rokov, často nemožno v krátkom čase reorganizovať," dodal.
V oblasti veľkoobchodu iba 7,4 percenta opýtaných uviedlo, že je možné nájsť nové dovozné zdroje v krátkodobom horizonte. Štyridsaťdva percent predpokladá, že je to možné len čiastočne, 16 percent označilo výmenu za ekonomicky nerozumnú a 17,3 percenta za nemožnú.
Dôsledky konfliktu
Mnoho spoločností pociťuje dôsledky konfliktu sprostredkovane, pretože z Ruska dovážajú ich dodávatelia. „Často tiež panuje neistota, či a do akej miery môžu byť firmy dotknuté sankciami," povedal Wohlrabe.
Rusko napadlo Ukrajinu 24. februára. Západné štáty a ich partnerské krajiny odpovedali sankciami, vrátane sankcií proti Bielorusku, ktoré je spojencom Ruska. Štáty EÚ teraz rokujú o sprísnení sankcií.
Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a je na ňom závislý rad českých firiem. Berlín sa prísnejším sankciám sprvu bránil a odmietal dodávať napadnutej Ukrajine zbrane.