Nemecký ústavný súd v stredu anuloval rozhodnutie vlády o presune 60 miliárd eur z nevyužitého dlhu z obdobia pandémie do klimatického fondu. Uštedril tak ranu kancelárovi Olafovi Scholzovi a vytvoril nový problém pre rozhádanú koalíciu. Ide o peniaze spätne pridané do rozpočtu na rok 2021 v súvislosti s pandémiou podľa pravidiel, ktoré umožňujú nové pôžičky v núdzových situáciách napriek prísnym obmedzeniam pre zvyšovanie dlhu.
Tieto financie na zvládnutie pandémie nakoniec na tento účel neboli potrebné a nemecká trojkoalícia sa v roku 2022 rozhodla vložiť ich do klimatického a transformačného fondu s odôvodnením, že investície do opatrení na ochranu klímy a na infraštruktúru pomôžu ekonomike zotaviť sa z pandémie. Opoziční konzervatívci napadli tieto kroky na ústavnom súde. Tvrdili, že ide o trik, ako obísť takzvanú dlhovú brzdu.
Verdikt súdu je kľúčový, vytvára precedens
Súd rozhodol, že krok vlády bol protiústavný, a uviedol, že bude musieť nájsť iné spôsoby, ako vzniknutú dieru v klimatickom fonde vyplniť. Verdikt súdu je kľúčový, pretože vytvára precedens pre fiškálne reakcie na budúce krízy v najväčšej európskej ekonomike. Mohol by tiež vyvolať napätie v koalícii počas rokovaní rozpočte.
Dlhová brzda bola zavedená pred viac ako desiatimi rokmi a umožňuje nové pôžičky len vo výške 0,35 percenta ročného hrubého domáceho produktu. Môže byť pozastavená pre riešenie prírodných katastrof alebo iných mimoriadnych udalostí, ktoré sú mimo kontroly štátu, ako bola pandémia, keď vláda potrebovala pôžičky na financovanie rôznych podporných a stimulačných balíčkov.
Financie sú jedným z mnohých zdrojov napätia medzi partnermi v koalícii, v ktorej sú aj Scholzovi sociálni demokrati, ekologickí Zelení a fiškálne opatrní slobodní demokrati (FDP).
Vláda vyčlenila na klimatický fond na najbližšie štyri roky približne 211,8 miliardy eur. Zahŕňa peniaze na pomoc pri budovaní vodíkového priemyslu, zlepšenie železničnej infraštruktúry, podporu prechodu na elektrické vozidlá a renováciu budov. Ďalšími zdrojmi financovania sú príjmy z obchodovania s emisiami.
Dlhový strop možno prekročiť len v núdzi
Federálny súd založil svoje rozhodnutie na troch bodoch. Po prvé, dlhový strop môže byť prekročený len v prípade núdze, čo bol prípad pandémie, ale prevod prostriedkov do klimatického fondu tieto podmienky nesplnil. Po druhé, úver bol povolený na rok 2021, ale opatrenia, na ktoré bol presunutý, sú naplánované na nasledujúce finančné roky, čo označil súd za protiústavné.
Po tretie, spätným pridaním financií do rozpočtu na rok 2021 po skončení tohto fiškálneho obdobia sa porušila zásada stanovená v základnom zákone, podľa ktorej musí byť rozpočet stanovený vopred.
Rozpočet Nemecka na rok 2024 a finančné plány do roku 2027 sa majú dokončiť v piatok. Najväčšia európska ekonomika pritom obmedzuje výdavky, ktoré prudko vzrástli v reakcii na pandémiu a vojnu na Ukrajine.