Nemecká Uniper sa spojila s Masdar, jednou z najväčších firiem v oblasti obnoviteľnej energie na Blízkom východe, aby vyrábali zelený vodík v Spojených arabských emirátoch. Informoval o tom Bloomberg.

Tieto dve spoločnosti postavia elektráreň, ktorá bude fungovať na takmer 1,3 gigawattov solárnej energie a očakáva sa, že od roku 2026 bude vyrábať vodík, uviedol v rozhovore výkonný riaditeľ Masdar pre čistú energiu Mohammad Abdelqadar El Ramahi.

Akcionári Uniperu sa tento týždeň dohodli na záchrane 33 miliárd eur, ktorá povedie k znárodneniu spoločnosti a zabráni jej kolapsu po prudkom náraste cien zemného plynu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Nemecká vláda očakáva, že Uniper v nasledujúcich rokoch posilní svoje klimatické ciele.

Zelený vodík sa považuje za kľúčový pre globálny prechod na čistú energiu. Aj keď je táto technológia stále príliš drahá na to, aby konkurovala fosílnym palivám, všeobecne sa predpokladá, že sa v nasledujúcom desaťročí rozvinie na masový trh. Zelený vodík pri spaľovaní nevyžaruje žiadne plyny otepľujúce planétu.

Dovoz vodíka

„Projekt v Spojených arabských emirátoch s Masdar už zaznamenal pôsobivú podporu verejnosti,“ povedal hovorca Uniper. Bližšie podrobnosti o plánoch odmietli poskytnúť. Nemecko chce nakoniec doviezť veľké množstvo vodíka, aby sa odstrihlo od uhlia a splnilo svoj cieľ dostať ho do roku 2045 na nulu. Snaží sa tiež zabezpečiť viac dodávok skvapalneného zemného plynu z Blízkeho východu, aby sa nahradili toky v potrubí z Ruska.

Štáty v regióne vrátane SAE, Saudskej Arábie, Ománu a Egypta investujú miliardy dolárov do zeleného a modrého vodíka. Ten sa vyrába premenou zemného plynu a zachytávaním výsledných emisií uhlíka.

Spoločnosť Masdar so sídlom v Abú Zabí dnes dokáže produkovať 20 gigawattov čistej energie a do konca desaťročia ho chce zvýšiť na 100 gigawattov. To je zhruba dvojnásobok obnoviteľnej kapacity Spojeného kráľovstva. Do roku 2030 má Masdar za cieľ vyrábať až milión ton ročne zeleného vodíka a derivátov, ako je amoniak, udržateľné letecké palivo a zelený metanol.

Približne polovicu cieľa spoločnosť dosiahne vo svojej domovskej krajine. „Spojené arabské emiráty sú mojou prioritou číslo jeden,“ povedal M. Ramahi. Okrem projektov v SAE pracuje Masdar na vodíkových zariadeniach v Egypte, Maroku, Azerbajdžane a Spojenom kráľovstve.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Brusel schválil opatrenia nemeckej vlády na záchranu dovozcu plynu Uniper