Ako dôvod uviedol, že štruktúra spoločnosti prevádzkujúcej plynovod nie je zatiaľ v súlade s nemeckým právom. Do nemeckého procesu certifikácie ruského plynovodu Nord Stream 2 sú zahrnuté aj ukrajinské energetické spoločnosti Naftogaz a GTSOU.

Na archívnej snímke zo 16. septembra 2020 značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.  Spoločnosť Nord Stream 2 AG v sobotu 6. februára 2021 oznámila, že pokračuje s výstavbou sporného nemecko-ruského plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Hovorca firmy, ktorá tento projekt vedie, povedal, že potrubia sa kladú južne od dánskeho ostrova Bornholm.  FOTO TASR/DPA
Neprehliadnite

Ukrajina bude súčasťou procesu certifikácie plynovodu Nord Stream 2, oznámila to nemecká strana

Rozhodnutie nemeckého úradu predstavuje novú komplikáciu pre projekt v hodnote 10 miliárd eur, ktorého dokončenie sa už niekoľkokrát odložilo a z ktorého sa stal geopolitický problém.

Plynovod, ktorý bude transportovať zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora, by mal dodávky suroviny do najväčšej európskej ekonomiky zvýšiť na dvojnásobok. Berlín sa v minulosti za projekt postavil s tým, že zvýšený objem plynu umožní ekonomike rýchlejší odklon od uhlia ako energetického zdroja.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Schvaľovanie Nord Stream 2 v EÚ potrvá mesiace aj keď sa využije všetok povolený čas

Oponenti projektu však poukazujú na zvýšenie závislosti Európy od dodávok energií z Ruska. Navyše projekt obchádza Ukrajinu, čo túto krajinu oberá o dôležité príjmy z tranzitu plynu.

Štruktúra prevádzkovateľa nie je v súlade s nemeckým právom

Ako informovala agentúra AFP, v súvislosti s najnovším vývojom okolo plynovodu Nord Stream 2 Spolkový úrad pre siete uviedol, že „prevádzkovateľovi plynovodu môže udeliť certifikát až vtedy, keď štruktúra tohto prevádzkovateľa bude v súlade s nemeckým právom".

Dodal, že certifikačný proces „bude pozastavený dovtedy, dokiaľ hlavné aktíva a ľudské zdroje nebudú presunuté z materskej spoločnosti Nord Stream 2 na jej nemeckú divíziu, ktorá bude vlastniť a prevádzkovať nemeckú časť plynovodu".

Súčasťou procesu certifikácie je aj Ukrajina

Šéf ukrajinského štátneho Naftogazu Jurij Vitrenko na Twitteri uviedol, že je pripravený predložiť argumenty, prečo Nord Stream 2 nemôže byť uvedený do prevádzky bez plného súladu s európskym energetickým trhom, napísala agentúra Reuters.

Nemecký úrad pre siete má celkovo štyri mesiace od predloženia dokumentov, aby projekt schválil. Stať by sa tak teda malo najneskôr v prvých januárových dňoch. Následne bude o projekte rozhodovať Európska komisia.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Spustenie plynovodu Nord Stream 2 nie je všeliekom na problémy trhu s plynom