Nemecký parlament schválil vládny plán v objeme 200 miliárd eur na riešenie energetickej krízy. Odsúhlasil preto aj výnimku z dlhovej brzdy. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Najväčšia európska ekonomika musí riešiť vysoké ceny plynu a elektrickej energie potom, ako sa prudko obmedzili toky ruského plynu do Európy. Moskva z výpadkov v dodávkach komodity obviňuje západné krajiny, ktoré na Rusko uvalili po februárovej invázii na Ukrajinu rozsiahle hospodárske sankcie.
V úsilí riešiť energetický problém nemecký kancelár Olaf Scholz koncom septembra oznámil vytvorenie špeciálneho hospodárskeho fondu v celkovej hodnote 200 miliárd eur. Zároveň dodal, že vďaka novým opatreniam, ktoré označil ako „obranný dáždnik," už Nemecko nemusí zaviesť pôvodne plánovaný nový poplatok za obstaranie plynu.
Parlament v piatok vládny plán podporil. Predtým schválil aj výnimku z dlhovej brzdy, ktorá bráni nadmernému zadlžovaniu štátu. Po hlasovaní v parlamente sa výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov zvýšili nad 2,5 percenta, prvýkrát od roku 2011.
Plány Nemecka na ochranu domácností a firiem pred prudkým rastom cien plynu sa nepáčia viacerým predstaviteľom Európskej únie. Tento krok podľa nich ohrozuje solidaritu v rámci EÚ, hrozí otrasmi na energetických trhoch a mohol by narušiť cezhraničné toky suroviny.