Nemecký vicekancelár a minister financií Olaf Scholz pred parlamentnou vyšetrovacou komisiou odmietol akúkoľvek osobnú zodpovednosť a tiež zodpovednosť vlády za kolaps spoločnosti Wirecard. Tá vlani v júni vyhlásila insolvenciu, keď sa ukázalo, že jej chýba zhruba 1,9 miliardy eur, ktoré vykazovala v účtovníctve. „Nie," odpovedal Scholz na otázku komisie, či nesie zodpovednosť za to, že nezrovnalosti v účtovníctve neboli odhalené skôr. Vicekancelár, ktorý v septembri povedie sociálnu demokraciu do volieb ako kancelársky kandidát, rovnako odmietol zodpovednosť vlády.
Scholz odmieta aj obvinenia, že jeho ministerstvo financií alebo ním kontrolovaný úrad pre finančný dohľad (BaFin) držali nad Wirecard ochrannú ruku. To, že sa spoločnosti darilo tajiť skutočné finančné pomery, minister pripisuje starostlivo organizovaným podvodom a tiež tomu, že štátne kontrolné úrady neboli vtedy na rozkrytie podvodov dostatočne vybavené.
Mníchovská prokuratúra začala vyšetrovať Wirecard pre pranie špinavých peňazí
Spoločnosť Wirecard vznikla v roku 1999 a zamerala sa na spracovávanie platieb a na finančné služby. V Nemecku bola považovaná za nádejného hráča na rýchlo rastúcom trhu finančných služieb, dáva sa za vzor domáceho úspechu a označovaná za hviezdu nemeckého technologického sektora. Pád firmy zasiahol aj klientov v Českej republike.
Nemecké úrady čelili kritike za to, že ignorovali varovné signály, ktoré sa objavili už päť rokov pred škandálom. Nemecká vláda neskôr na Scholzov podnet schválila zmeny finančných a účtovných pravidiel a rozšírenie právomocí úradu BaFin. Opozícia ale označuje kroky vlády za nedostatočné.