Nemecký minister poľnohospodárstva Cem Özdemir sa snaží vyriešiť problém plytvania potravinami, píše portál euractiv.com. Chce dekriminalizovať prax, nazývanú „dumpster diving“, teda zachraňovanie potravín z kontajnerov, a to aj mimo supermarketov.
V Nemecku sú ľudia, ktorí zbierajú potraviny z odpadkových košov alebo supermarketov, považovaní za páchateľov vniknutia do domu a krádeže. Ale vzhľadom na to, že priestupok je menej závažný, trestné stíhanie je zvyčajne založené len na individuálnych sťažnostiach. Niektoré supermarkety tento postup tolerujú.
Podľa C. Özdemira by však táto prax nemala byť ani trestná. „Každý, kto chce zachrániť jedlo, ktoré je ešte jedlé z nádob na odpad, by za to nemal byť stíhaný,“ povedal v pondelok (2. januára) pre Rheinische Post.
„Myslím si, že všetci by sme chceli, aby sa naša polícia a súdy namiesto toho starali o zločincov,“ dodal. Podľa C. Özdemira by to malo prispieť k zníženiu objemu potravín, ktoré sa v Nemecku každoročne vyhodia (celkovo 11 miliónov ton).
Nie je však jasné, či plán ministerstva nájde podporu aj u koaličných partnerov, najmä u ministra spravodlivosti Marca Buschmanna z liberálnej FDP. Koaličná dohoda dohodnutá na začiatku vládneho mandátu počíta so znížením plytvania potravinami, ale nespomína prax „dumpster divingu“.
Boj proti plytvaniu potravinami
Od nástupu do funkcie C. Özdemir opakovane zdôrazňoval potrebu obmedziť plytvanie potravinami. Toto sa musí riešiť ako priorita namiesto spoliehania sa na zvýšenú poľnohospodársku produkciu v Nemecku a EÚ na úkor environmentálnych opatrení, tvrdil po ruskej vojne na Ukrajine, ktorá zaťažila globálne trhy s obilím.
Kľúčové body nemeckej potravinovej stratégie, ktorú minister predstavil krátko pred Vianocami, tiež vysvetľujú cieľ znížiť do roku 2030 potravinový odpad „v každom sektore potravinového reťazca“ na polovicu. Podľa dokumentu sa bude ďalej rozvíjať národná stratégia znižovania plytvania potravinami, ktorá bola prijatá v roku 2019, pričom sa budú skúmať zmeny v zákone o priestupkoch v krajine a daňové úľavy pri darovaní potravín.
Okrem toho by sa mal odpad minimalizovať aj v spoločnom stravovaní v školách, nemocniciach či univerzitných jedálňach, napríklad prispôsobením veľkosti porcií. Nemecká vláda je tak v súlade s ambíciami Európskej komisie znížiť plytvanie potravinami o polovicu do roku 2030, ako sa uvádza v jej vlajkovej lodi Stratégia z farmy na vidličku.