Nemecký kancelár Olaf Scholz sa rozhodol upokojiť situáciu v Pobaltí a vyzval Litvu a Európsku úniu, aby zrušili zákaz železničnej prepravy vybraných druhov tovaru z Ruska do jeho exklávy Kaliningrad. Scholz argumentoval tým, že v tomto prípade by sankcie Únie uvalené na Rusko za jeho agresiu voči Ukrajine nemali platiť, píše POLITICO.
Napätie vo vzťahoch
V ostatných týždňoch sa vyostrilo napätie medzi Moskvou a Vilniusom, ktoré vzniklo po tom, čo EÚ začala v polovici júna implementovať nové protiruské sankcie, na základe ktorých platí zákaz importu ruskej ocele a ďalších materiálov. Železničná trať, ktorou sa tovar prepravuje z Ruska do Kaliningradu, vedie cez Litvu.
Po tom, čo sankcie uvalené na Moskvu vstúpili do platnosti, začali litovskí colníci zastavovať a kontrolovať nákladné vlaky prichádzajúce z Ruska. To pohrozilo Litve „praktickými“ odvetnými opatreniami v prípade, že EÚ nepustí ďalej vlaky, ktoré uviazli na hraniciach.
„A, samozrejme, tieto pravidlá musia byť vždy stanované s prihliadnutím na skutočnosť, že tu hovoríme o doprave medzi dvoma časťami Ruska,“ dodal nemecký kancelár, pričom naznačil, že embargo na dovoz tovaru z Ruska by v tomto prípade nemalo platiť, pretože Litva ako členský štát EÚ nie je cieľovou, ale len tranzitnou krajinou.
Maximálne úsilie
Predstavitelia Únie v súčasnosti rokujú z litovskými úradmi, aby zo sankcií vyňali nákladnú dopravu medzi Ruskom a jeho exklávou Kaliningrad. „Som presvedčený, že všetky zúčastnené strany vyvíjajú maximálne úsilie“, aby situáciu upokojili,“ vyhlásil Scholz.
Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Litvou a Poľskom, dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy. Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.