Nemecký kancelár Olaf Scholz a jeho sociálni demokrati budú žiadať Európsku úniu, aby vytvorila nové spoločné finančné nástroje, ktoré pomôžu členským štátom konkurovať zvýšeným americkým dotáciám na zelené technológie. Scholzovi sociálni demokrati chcú vidieť reformu existujúcich pravidiel EÚ pre štátnu pomoc a viac finančných prostriedkov, aby zodpovedali americkému tlaku na zelenú pomoc. Vyplýva to z návrhu dokumentu o európskej priemyselnej stratégii, ktorý videl Bloomberg.

Zdroj uviedol, že kancelár podporuje návrhy predložené jeho stranou a chce, aby lídri EÚ schválili dodatočné finančné nástroje, aby členské štáty s prísnejšími rozpočtami nezostali pozadu v pretekoch o zelené dotácie. V dôsledku toho sa aj euro posunulo vyššie a posilnilo o 0,4 percenta až na 1,0776 dolára.

Tento krok prichádza uprostred rastúceho skepticizmu v Bruseli a ďalších európskych hlavných mestách. Obávajú sa, že administratíva prezidenta Joea Bidena neurobí zmysluplné zmeny vo svojom pláne zelených investícií v hodnote 370 miliárd dolárov. Euroblok tvrdí, že zákon nespravodlivo diskriminuje európske spoločnosti a hrozí, že priláka zelený priemysel cez Atlantik.

Našli sa nevyužité prostriedky

„Potrebujeme európsku priemyselnú investičnú iniciatívu s osobitným zameraním na budúce technológie, rozšírenie obnoviteľných energií a podporu priemyselných inovácií,“ uvádza strana v dokumente, ktorý bol dokončený v pondelok a má byť zverejnený tento týždeň.

Na tento účel by EÚ mala prerozdeliť nevyužité prostriedky z fondu na obnovu po pandémii a posilniť najmä svoj program investícií do energetiky. SPD okrem toho chce, aby členské štáty využili nadchádzajúcu revíziu rozpočtu EÚ na uprednostnenie investičných projektov pre zelenú transformáciu.

„Dodatočné nástroje spoločného financovania by sa tiež mali konštruktívne preskúmať,“ uvádza sa v návrhu strategického dokumentu bez toho, aby sa špecifikovalo, či by to zahŕňa aj spoločné pôžičky EÚ, čo je sporná otázka pre mnohých Nemcov, ktorí sa obávajú nekontrolovaného míňania zo strany ostatných krajín.

O. Scholz bol ministrom financií za svojej predchodkyne Angely Merkelovej v roku 2020, keď lídri spečatili historickú dohodu o vydaní spoločného dlhu na financovanie pôžičiek a grantov pre ozdravný fond. SPD naznačila, že spoločne kryté pôžičky vydané Európskou investičnou bankou by tentoraz mohli byť možnosťou pre členské štáty s napätými vnútroštátnymi rozpočtami.

„Chceme posilniť úlohu Európskej investičnej banky,“ uvádza sa v strategickom dokumente. Podľa strategického dokumentu SPD by navrhované kroky mali vytvoriť silný spoločný rámec pre európsku podporu, ktorý bude prejavom solidarity s tými členskými štátmi, ktoré nemajú dostatočné možnosti vlastného financovania.

V Bruseli bude stretnutie

SPD chce, aby EÚ rozšírila svoj dotačný program na dôležité európske technologické projekty. Existujúce projekty v oblasti výroby batériových článkov a zeleného vodíka by sa mali prehĺbiť a poskytnúť im viac financií, zatiaľ čo nové projekty v iných oblastiach by sa mali rozbehnúť oveľa rýchlejšie a s menšou byrokraciou.

Lídri EÚ sa budúci mesiac stretnú v Bruseli, aby prediskutovali svoju reakciu na americký zákon, pričom niektorí navrhnú takzvaný Buy European Act, ktorý má pomôcť posilniť domáce spoločnosti. Blok uviedol, že môže podať sťažnosť na USA vo Svetovej obchodnej organizácii, čo je perspektíva, ktorá by mohla podkopať transatlantickú jednotu uprostred ruskej vojny na Ukrajine.

Napriek tomu O. Scholz a SPD chcú, aby EÚ prehĺbila svoje obchodné vzťahy s USA ako svojim najdôležitejším obchodným partnerom a využila rozhovory v Rade EÚ-USA pre obchod a technológiu na zníženie alebo dokonca zrušenie ciel. „Prvým krokom by mohlo byť obnovenie rokovaní o európsko-americkej dohode o priemyselných clách.“

Okrem toho by EÚ mala posúdiť, či sú USA ochotné začať nové rokovania o širšej dohode o spoločnej zóne voľného obchodu.

Ďalšie dôležité správy

ilustracia, biden,USA,Europa, Von der Leyen,suboj,pretlacanie
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Obchodné vojny budú gradovať. Európa ťahá v spore s USA za kratší koniec