Nemecko je z iniciatívy kancelára Olafa Scholza na najlepšej ceste odpredať 35-percentný podiel v hamburskom kontajnerovom termináli Tollerort čínskej kontajnerovej spoločnosti Cosco. Zamýšľaný obchod však naráža na odpor Scholzových koaličných partnerov, ako aj opozície. Pred jeho realizáciou varovali aj nemecké tajné služby, píše EURACTIV.
Koalícia aj opozícia
„Rovnako, ako Sigmar Gabriel (bývalý vicekancelár a minister zahraničných vecí) predal plynové zásobníky Rusku, chce teraz Olaf Scholz predať časti hamburského prístavu Číne,“ povedal Marcel Emmerich z koaličnej strany Zelených.
Scholzov zámer sa nestretol s pochopením ani v radoch jeho Sociálnodemokratickej strany (SPD). „Mali sme sa poučiť z minulosti, aj z chýb. Kritická infraštruktúra, ktorá je v súčasnosti veľkou témou, patrí do rúk verejnosti,“ skritizoval svojho straníckeho šéfa predseda poslaneckého klubu SPD v Bundestagu Detlef Müller.
Sú proti
Kritika na Scholzovu adresu zo strany viacerých činiteľov prichádza po tom, čo pred odpredajom časti hamburského prístavu Číne varoval aj riaditeľ Spolkovej spravodajskej služby (BND) Bruno Kahl, ktorý povedal, že medzinárodný vplyv Číny je pre Európu skutočnou hrozbou. Zároveň dodal, že „z autokratickej Číny sa stáva skutočná veľmoc“.
Kahlove ostré slová podporil aj šéf ďalšej spravodajskej služby – Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) - Thomas Haldenwang, ktorý povedal, že „spolu s Ruskom je Čína ďalším dôležitým hráčom, ktorého je potrebné sledovať“. Čínske spravodajské služby sa navyše, ako hovorí riaditeľka vojenskej kontrarozviedky Martina Rosenbergová, čoraz väčšmi zameriavajú na nemecké ozbrojené sily, a to „na najvyššej úrovni“,