Nemecko má ku dnešku už desať obetí nebezpečnej črevnej nákazy a viac ako 1200 preukázateľne infikovaných. Odborníci navyše predpokladajú, že súčasná epidémia ešte nedosiahla svoj vrchol. Nemecká ministerka poľnohospodárstva Ilse Aignerová dnes v tlači znovu varovala pred konzumáciou surových rajčín, šalátu a šalátových uhoriek, ktoré by mohli byť zdrojom smrtiacej infekcie.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v Štokholme označilo epidémiu vyvolanú črevnou baktériou zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) za jednu z najväčších svojho druhu na svete a v Nemecku vôbec najhoršiu v dejinách. Ročne sa v Spolkovej republike touto baktériou nakazí v priemere necelých 1000 ľudí, teraz bol tento počet prekročený za zhruba 14 dní. Niekoľko stoviek osôb je navyše vo veľmi vážnom stave; bežne sú to len desiatky.

Nákaza sa objavila i v ďalších krajinách. Zo Švédska je k dnešnému dňu hlásených 30 chorých, z Dánska deväť, z Británie sú traja nakazení a v Holandsku a Švajčiarsku po jednom. Všetci boli podľa dostupných informácií pred ochorením v Nemecku. Švédske a dánske úrady už preto varovali svojich občanov, aby boli pri cestách do Nemecka obzvlášť opatrní.

Podľa českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie sa uhorky, v ktorých by mohla byť nebezpečná baktéria, dostali aj do českých predajní. Do obchodov firmy Country Life a ďalším odberateľom bolo dodaných 106 uhoriek. Po zistení informácie o možnej kontaminácii bola zelenina zaistená a inšpekcia kontroluje vzorky. Výsledky by mali byť k dispozícii v priebehu niekoľkých dní.

Podľa zástupcov Európskej únie sa kontaminované uhorky dostali aj do Rakúska a Maďarska. Podľa maďarských úradov zeleninu do krajiny zrejme dopravil dovozca v rovnakej zásielke, ktorá išla z Nemecka do Česka. Maďarskí zdravotníci dnes oznámili, že podľa dostupných informácií v krajine zatiaľ nikto nebezpečným hnačkových ochorením neochorel.

Zdrojom nákazy sú pravdepodobne šalátové uhorky zo Španielska, na ktorých baktérie EHEC objavili zdravotníci v Hamburgu, ktorý je jedným z najviac zasiahnutých miest v Nemecku. Krajinský minister zdravotníctva susedného spolkového štátu Šlezvicka-Holštajnska Heiner Garg však predpokladá, že zdrojov muselo byť viac a podobne ako ďalší odborníci tvrdí, že vrchol epidémie ešte len príde.

Na farmách v Španielsku, odkiaľ kontaminované uhorky vraj pochádzali, odborníci testujú vzorky pôdy a vody. Výsledky testov budú známe v utorok alebo v stredu a mali by určiť, či sa baktérie dostali do zeleniny priamo na farmách, alebo boli uhorky kontaminované niekde inde.

Spolková ministerka poľnohospodárstva Aignerová v nedeľníku Bild am Sonntag zopakovala varovanie pred konzumáciou nielen surových šalátových uhoriek, ale aj rajčín a hlávkového šalátu, ktoré nakazení podľa nedávneho zistenia Inštitútu Roberta Kocha jedli vo zvýšenej miere. „Kým sa expertom v Nemecku a v Španielsku nepodarí bezpečne pomenovať zdroj nákazy, platí všeobecné varovanie pred zeleninou ďalej,“ vyhlásila ministerka, do ktorej rezortu spadá aj ochrana spotrebiteľov.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com