Podľa Dát bez pátosu v októbri padla elektrina v Nemecku na pätinu ceny z augusta. Podľa ich slov tam je od 1. októbra „elektrina za babku“, pričom v stredu popoludní stála menej ako euro.

Bude nasledovať arbitráž?

Pokiaľ v stredu bol priemer aukčných obchodov v Nemecku 97 eur, na dnes je hlásený na 95 eur, píšu na sociálnej sieti.

„Súvisí to s jediným parametrom, lebo ide o pracovné dni, silný odber, Nemecko a tým jediným parametrom je dostatok zdrojov = dostatočná výroba. V noci je to vietor-uhlie-plyn, cez deň zas vietor-slnko-uhlie,“ objasňujú analytici.

Aj napriek tomu však budú politici podľa slov analytikov „stropovať namiesto toho, aby nechali ľudí šetriť a dopredu im poslali energetické šeky“.

Dáta bez pátosu tak varujú, že bude nasledovať arbitráž, podvodné obchody a „akože“ dohodnuté ceny so stropom.

Stabilizácia cien bude trvať dlhšie

Analytici poukázali na klesajúci trend vývoja cien – v auguste sa megawatthodina v priemere predávala za 450 eur, v septembri sa cena pohybovala na 350 eurách, v októbri zas na 147 eurách.

Zdôrazňujú, že potrebujeme dodatočné zdroje elektrickej energie, ktoré sa už pomaly zapájajú do sietí v Európe.

„1,6GW reaktor vo Fínsku spustili minulý týždeň (0,5 percenta výroby v celej EÚ). U nás Mochovce v januári 2023, medzitým 20 GW jadra vo Francúzsku, uhlie v Nemecku (a nevracajme sa prečo teraz a prečo uhlie, veď viete, že mali 21 GW jadra pred 2010) narastie do 30GW a aj vodné elektrárne si plnia priehrady a hlavne fúka na západe a na severe Európy - vďaka za to,“ pripomínajú.

Jedným dychom však dodávajú, že stabilizácia cien bude trvať dlhšie. Forwardový trh neožije v horizonte týždňov, ale mesiacov. Analaytici vysvetľujú, že musí najskôr zlacnieť plyn, ktorému sa darí a je na 175 eurách z 215 eur spred týždňa po výbuchoch v Baltskom mori.

Ďalšie dôležité správy

WA 26 Budno - Na snímke nový plynovod Baltic Pipe, ktorý slávnostne otvorili v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko do Poľska a susedných krajín. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe I
Neprehliadnite

Ruský plyn už skoro nikoho nezaujíma. Bude po celú zimu a pre všetkých, ubezpečujú analytici