Nemecká vláda v stredu revidovala svoju prognózu pre ekonomiku krajiny smerom nadol a uviedla, že najväčšie európske hospodárstvo smeruje k poklesu už druhý rok po sebe. To ešte zvýraznilo problémy nepopulárnej vládnej koalície pred náročným volebným rokom.
Druhý pokles za sebou
Podľa revidovanej vládnej prognózy by sa mal hrubý domáci produkt Nemecka v roku 2024 znížiť o 0,2 percenta po tom, ako v roku 2023 klesol o 0,3 percenta.
Upravené čísla zverejnil minister hospodárstva Robert Habeck, ktorý v predchádzajúcom odhade v apríli počítal ešte s rastom HDP v tomto roku o 0,3 percenta.
Revidovaná prognóza nie je prekvapením, keďže popredné nemecké ekonomické inštitúty nedávno zhoršili tiež svoje prognózy, pričom očakávajú pokles HDP tento rok o 0,1 percenta.
Firmy v Nemecku sú aj naďalej opatrné v dôsledku nestabilnej ekonomickej a geopolitickej situácie a domácnosti sa čoraz viac zameriavajú na šetrenie, namiesto investícií do majetku a výdavkov na spotrebu. Pretrvávajúca vysoká úroveň úrokových sadzieb obmedzuje tiež investície.
Budúcoročné odhady
Pre rok 2025 Habeck predpovedal rast HDP o 1,1 percenta, čo je o niečo viac, ako vládna predikcia zo začiatku tohto roka, ktorá počítala s jeho zvýšením o jedno percento v roku 2025. A v roku 2026 predpokladá jeho zvýšenie o 1,6 percenta.
Vláda dúfa, že v budúcom roku súkromná spotreba opäť stúpne a bude sa predávať aj viac priemyselných výrobkov, čo by mohlo zvýšiť náladu medzi nemeckými spoločnosťami.
Berlín medzitým navrhol balík stimulov vrátane daňových úľav, stimulov na podporu zamestnanosti a dotácií na elektrinu na pomoc chorľavej ekonomike.
Ak sa tieto opatrenia „v plnej miere zrealizujú, ekonomika porastie výraznejšie a viac ľudí si opäť nájde zamestnanie,“ vyhlásil Habeck.
Čakanie na silnejší rast
Pripomenul, že nemecká ekonomika nezaznamenala silný rast od roku 2018, keďže k vlastným štrukturálnym problémom krajiny sa pridali širšie globálne výzvy. Nemecko a Európa sú stlačené medzi Čínu a USA a musia sa naučiť presadiť sa, uviedol vo vyhlásení.
Habeck argumentoval, že vláda sa vyrovnala s mnohými domácimi problémami. Nemecká obchodná a priemyselná komora ale tvrdí, že na povzbudenie investícií sú potrebné ďalšie reformy. Jej generálny riaditeľ Martin Wansleben poukázal na to, že Nemecko zaznamenalo v nedávnej minulosti len raz dva po sebe nasledujúce roky poklesu hospodárstva. A to v rokoch 2002 a 2003, keď vtedajšia vláda spustila sériu reforiem sociálneho štátu.
Popularita trojčlennej vládnej koalície za takmer tri roky vo funkcii výrazne klesla. Stala sa notoricky známou neustálymi bojmi, napríklad o budúcoročný rozpočet. Naproti tomu opozícia získava na popularite a vedie prieskumy pred parlamentnými voľbami na budúci rok. A krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko si v nedávnych spolkových voľbách a voľbách do Európskeho parlamentu tiež viedla dobre.