Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu rázne odmietol akékoľvek škrty v sociálnych dávkach, keď sa koalícia troch vládnych strán snaží vyriešiť krízu a dohodnúť sa na rozpočte na rok 2024.

Hľadanie konsenzu

Nemecko sa zmieta v rozpočtovej kríze. Ústavný súd v polovici novembra rozhodol, že vláda porušila dlhové pravidlá, keď presunula nevyužitých 60 miliárd eur určených na podporu ekonomiky počas pandémie do klimatického fondu. Vláda tieto peniaze plánovala použiť na projekty v oblasti ochrany klímy a na modernizáciu.

Rozsudok spôsobil obrovskú dieru v plánoch výdavkov a prinútil vládu prijať núdzový rozpočet na rok 2023 a hľadať nový rozpočtový plán na rok 2024. Rozhodnutie ústavného súdu postavilo vládu pred „veľmi ťažkú úlohu“, povedal Scholz na sneme svojej Sociálnodemokratickej strany (SPD).

Scholz, ktorý sa snaží dosiahnuť dohodu s koaličnými partnermi – stranou Zelených a liberálnou FDP, zdôraznil, že nebude akceptovať zníženie sociálnych dávok. „V takejto situácii nedôjde k žiadnym škrtom v sociálnom štáte v Nemecku,“ povedal. Kancelár neposkytol žiadne podrobnosti o rozhovoroch, povedal však, že verí v úspech rokovaní a dosiahnutie dohody.

Sporná dlhová brzda

Podľa najnovších odhadov koalícia potrebuje zaplátať dieru v rozpočtových plánoch vo výške 17 miliárd eur a opoziční konzervatívci, ako aj Scholzov menší koaličný partner FDP, žiadajú zníženie sociálnych výdavkov.

Sporným bodom medzi koaličnými stranami je aj takzvaná dlhová brzda, ktorá je zakotvená v ústave a bráni štátu požičať si viac ako 0,35 percenta hrubého domáceho produktu na pokrytie štrukturálneho deficitu, ak na to nie sú mimoriadne dôvody. Práve tie viedli k pozastaveniu dlhovej brzdy v roku 2020 po vypuknutí pandémie, a tiež počas energetickej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Strana FDP akékoľvek ďalšie pozastavenie dlhovej brzdy odmieta. SPD však vzhľadom na rozpočtovú krízu navrhuje, aby bolo toto pravidlo v roku 2024 opäť pozastavené, čo by vláde umožnilo väčšie pôžičky, uvádza sa v uznesení jednomyseľne prijatom na sneme strany.

A zároveň minister hospodárstva Robert Habeck zo strany Zelených vyhlásil, že chce, aby pokračovali „všetky projekty v oblasti zelenej transformácie“.

Kancelár Scholz a jeho koaliční partneri sa napriek patovej situácii však stále snažia o politickú dohodu do konca roka, ktorá by sa potom mohla dostať do parlamentu začiatkom roka 2024.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Inflácia v Nemecku sa výrazne znížila. Ceny energií išli dolu, no potraviny zdraželi