Nemecko oznámilo odklon od ruskej ropy. A to napriek faktu, že s (takmer) žiadnou vlastnou produkciou je závislé od dovozu.
Ten sa realizuje v dvoch formách – ropa na spracovanie v tamojších rafinériách a hotové produkty, ako je motorová nafta, ktorá poháňa nemecký priemysel a nákladnú dopravu.
Nahradenie ruskej nafty si podľa agentúry Bloomberg vyžaduje identifikáciu nových dodávateľov a tiež prekonanie ostatných kupujúcich, ktorí chcú urobiť podobnú zmenu. Je pravdepodobné, že to bude drahé, ale nie nemožné.
Zostanú veľké diery
Faktom je, že Rusko si ukrajuje veľkú časť koláča nemeckého dovozu. Každý deň posiela najsilnejšej krajine eurozóny takmer 550-tisíc barelov ropy a 100-tisíc barelov nafty. Odstrihnutím sa od týchto zásob zostane Nemecko s veľkými dierami, ktoré treba vyplniť.
Západná a severozápadná časť krajiny sa spolieha na spojenie s prístavmi v Severnom a Baltskom mori, náklad semrujúci do Wilhelmshavenu v Nemecku a Rotterdamu v Holandsku. Rafinérie na juhu sú závislé od ropy prepravovanej potrubím z Marseille vo Francúzsku a Terstu v Taliansku. Na východe krajiny sú však napojené na ropu dodávanú potrubím z ropných polí na západnej Sibíri.
Rafinérie vo východnom Nemecku boli navrhnuté tak, aby fungovali na sovietskej, teraz ruskej, surovej rope. Každý druh je iný a závody sú navrhnuté tak, aby maximalizovali výhody spracovania konkrétnych surovín. Nahradenie ruskej ropy si bude vyžadovať, aby rafinérie hľadali alternatívy s podobnými vlastnosťami. Určite však existujú na Blízkom východe aj inde.
Rokujú s Poľskom
Keď sa nájdu alternatívy, ešte väčší problém bude dostať ich do východonemeckých rafinérií, kde sú potrebné. Napríklad, potrubie z baltského prístavu Rostock by mohlo zabezpečiť menej ako jednu tretinu kombinovaných požiadaviek východných rafinérií Schwedt a Leuna. To by ponechalo takmer 300-tisíc barelov ropy denne prepravovanej po mori inými prostriedkami.
Nemecká vláda rokuje so susedným Poľskom o zabezpečení dodávok cez prístav Gdansk. Problém však je, že Poľsko už túto linku využíva na vlastnú diverzifikáciu mimo Ruska.