Nemecká vláda plánuje uvaliť daň na výrobcov elektriny a výťažok použiť na financovanie nového balíka opatrení na pomoc ľuďom vo výške 65 miliárd eur. Dôvodom je zmiernenie prudko rastúcej inflácie a vyšších účtov za energie, informoval o tom denník The Financial Times.
Nový balík zvyšuje celkové náklady na opatrenia, zavedené od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári, na 95 miliárd eur. Je to jeden z najväčších podporných programov v rozvinutom svete.
Strop na zisky
Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľu v Berlíne povedal, že vláda zavedie strop na zisky výrobcov energie, ktorí vyrábajú elektrinu z veternej, slnečnej a jadrovej energie, biomasy, tiež uhlia namiesto plynu.
Takéto spoločnosti dosahovali „nadmerné“ zisky, pretože trhovú cenu elektriny určovala cena plynu. Výnosy z dane by šli na „zabrzdenie cien elektriny“, ktorá by bežným domácnostiam umožnila využívať základný objem elektriny za znížené ceny, dodal.
„Nemecko stojí spolu v ťažkej dobe,“ povedal O. Scholz. „Nikto nezostane pozadu.“
Scholzova vláda sa dostala pod tlak, aby pomohla obyvateľom, ktorí sa obávajú rastúcich životných nákladov a vyhliadok na oveľa vyššie účty za plyn túto zimu, keď Rusko zastaví dodávky.
Obavy sa zintenzívnili
Tieto obavy sa cez víkend zintenzívnili, keď Rusko na neurčito pozastavilo dodávky plynu do Európy prostredníctvom kľúčového plynovodu Nord Stream 1, ktorý vedie cez Baltské more do Nemecka.
Gazprom, Kremľom kontrolovaný vývozca plynu, uviedol, že k pozastaveniu došlo v dôsledku technickej poruchy – čo je odôvodnenie, ktoré nemecká vláda spochybnila. O. Scholz povedal, že si uvedomuje, že „mnohí Nemci sa obávajú o svoju budúcnosť, o vysoké ceny elektriny a plynu, o rastúce životné náklady“. . . Všetky tieto obavy berieme veľmi, veľmi vážne.“