„U ľudí, ktorí pracovali pre zahraničné vojenské jednotky, napríklad pre nemeckú armádu, a ktorí sú kvôli tejto práci v akútnom ohrození života, je našou humanitárna povinnosťou pomôcť im,“ povedala A. Merkelová.

„Ak sa ale nejaký utečenec vydal na cestu, pretože si vysníval lepší život, nie je to dôvod na to, aby dostal azyl. V takýchto prípadoch budeme musieť tých ľudí vracať do Afganistanu,“ uviedla.

Podľa kancelárky nie je v záujme ani Nemecka, ani Afganistanu, aby mladí ľudia z ázijskej krajiny utekali do Európy. „Potrebujeme, aby mladí ľudia mali šancu na budúcnosť vo svojej krajine. Pre mladú generáciu sme tam stavali školy a Afganistan by o túto generáciu nemal prísť,“ povedala.

Podľa A. Ghaního je potrebné vytvoriť realistický obraz Nemecka a potlačiť obrazy, ktoré vytvárajú prevádzači v snahe získať zákazníkov. „Musíme zabezpečiť, že ľudia budú mať potrebné informácie a nebudú mať pocit, že v Nemecku sú ulice dláždené zlatom,“ povedal.

Afganský prezident tiež uviedol, že pokusy o útek do Európy často vedú k zbedačeniu celej rodiny, pretože prevádzači žiadajú za jedného človeka 20-tisíc až 25-tisíc dolárov.

Na každého Afgánca, ktorý sa do EÚ dostane, podľa prezidenta pripadajú štyria, ktorí na ceste zahynú.

Podľa A. Merkelovej by v Afganistane mali vzniknúť bezpečné zóny, kam by sa ľudia mohli uchýliť v prípade, že v blízkosti ich domovov vypuknú boje. „Je potrebné zabezpečiť, aby aj v týchto bezpečných oblastiach mali ľudia perspektívu na život,“ povedala kancelárka s tým, že práve na vybudovanie takýchto miest by mohla v nasledujúcich rokoch smerovať nemecká rozvojová pomoc.