Predstavitelia nemeckého automobilového priemyslu volajú po tom, aby bol v Európe zavedený režim zelených dotácii, s akým nedávno prišli Spojené štáty. Veria, že by jeho s pomocou došlo k zaisteniu toho, že bude odvetvie zohrávať v regióne významnú úlohu aj v budúcnosti, píše The Financial Times.

Šéfka nemeckej automobilovej asociácie VDA Hildegard Müllerová v stredu vyzvala Brusel aj Berlín, aby sa uistili, že politiky, ktorých cieľom je ochrana životného prostredia, budú rovnako ochraňovať aj konkurencieschopnosť európskeho priemyslu.

„Spojené štáty pochopili, čo musia pre svoju krajinu urobiť – Nemecko a Európa musia urobiť to isté,“ povedala Müllerová na margo amerického Zákona na zníženie inflácie, ktorého súčasťou sú aj dotácie na zelené technológie v hodnote 369 miliárd dolárov. Prijatie tohto zákona sa v Európe nestretlo s nadšením.

Podľa Müllerovej je kontroverzný americký zákon „budíčkom“ pre európske regulačné orgány najmä pre jeho diskriminačnú povahu a protekcionizmus. Tento prístup je navyše v rozpore s pravidlami otvoreného obchodu, myslí si šéfka VDA, ktorej reakcia prišla iba deň po tom, čo belgický premiér obvinil Spojené štáty z vedenia „agresívnej kampane“. Cieľom amerického zákona je podľa neho dotáciami nalákať európske spoločnosti do Spojených štátov.

Müllerová neskrývala ani svoje obavy z odlivu nemeckých malých a stredných dodávateľov. Z nedávneho prieskumu VDA totiž vyplynulo, že 22 percent z nich má záujem investovať v zahraničí, zatiaľ čo až 53 percent dodávateľov sa svoje investície rozhodlo buď odložiť alebo úplne zrušiť.

Ďalšie dôležité správy

EBE 42 Frankfurt nad Mohanom - Výletná loď pláva na rieke Mohan okolo budovy Európskej centrálnej banky (ECB) vo Frankfurte nad Mohanom v Nemecku večer vo štvrtok 6. októbra 2022.  FOTO TASR/AP

A hotel ship passes the European Central Bank in Frankfurt, Germany, Thursday, Oct. 6, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Predikcie 2023: Z inflačného do ekonomického šoku. Vrchol globálneho utesňovania je blízko