Snahy Spojených štátov a Nemecka o dodanie bojových tankov na Ukrajinu zastali na mŕtvom bode. Predstavitelia týchto dvoch krajín sa totiž pasujú s problémami na poli logistiky či s obrannými požiadavkami vlastných štátov. Obavy im robí aj možná eskalácia napätia s Ruskom, píše agentúra Bloomberg.

Dôvody USA

Ukrajinskí spojenci v posledných týždňoch mnohokrát diskutovali o tom, či majú na Ukrajinu poslať bojové tanky podľa noriem NATO, menovite tanky typu Abrams a Leopard. K žiadnemu rozhodnutiu v tejto otázke nedošlo a nepomohli ani čoraz naliehavejšie výzvy z Kyjeva.

Poskytnutie moderných bojových tankov Ukrajine by si vyžadovalo dlhodobý výcvik, údržbu a podporu, vysvetľuje hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí. Aj preto sa medzinárodná pomoc sústreďuje hlavne na dodanie takých zbraní, ktoré ukrajinské jednotky vedia použiť viac-menej hneď a efektívne.

Predstaviteľ Bieleho domu odmietol tvrdenia Ukrajiny, že Spojené štáty sa zdráhajú poslať americké tanky pre obavy z toho, že by sa ruský prezident Vladimir Putin mohol uchýliť k vyeskalovaniu konfliktu.

Scholz čaká na USA

Z pohľadu európskych krajín je prekážkou to, že samé majú iba obmedzené množstvo moderných tankov, a myšlienka, že by nechali NATO vo svetle napätých vzťahov s Ruskom neozbrojené, sa im veľmi nepozdáva.

Predstavitelia Nemecka vyjadrili podobné obavy ako Spojené štáty. Takisto poukazujú na to, že obsluha ich Leopardov si vyžaduje výcvik a údržbu. Tento problém sa však podľa jedného z predstaviteľov dá vyriešiť.

Ukrajina totižto Nemecko žiada o dodanie staršieho typu týchto moderných tankov. Tie si vyžadujú menej náročný výcvik i údržbu.

Aj napriek tomu je nepravdepodobné, že nemecký kancelár Olaf Scholz schváli dodanie Leopardov na Ukrajinu bez toho, aby k podobnému kroku pristúpili Spojené štáty či iní členovia NATO. Hovorca nemeckej vlády sa k veci odmietol vyjadriť a odkázal médiá na Scholzove predchádzajúce výroky.

Nemecký kancelár opakovane vyjadril svoju obavu z toho, že sa ruská vojna na Ukrajine rozšíri. Znepokojujúco pôsobí najmä mobilizácia ruských záložníkov a Putinove vyhrážky o použití jadrových zbraní v prípade, že by to považoval za nutné pri obrane území Moskvy.

Ďalšie možnosti

Jednou z možností, ktoré majú spojenci k dispozícii, je, že Spojené štáty by Nemecku dodali Abramsy, ak by Berlín poslal na Ukrajinu svoje Leopardy. Nie je však jasné, ako vážne sa o tejto možnosti uvažuje. Hovorca nemeckého ministerstva obrany povedal, že nevie o žiadnom takomto návrhu.

Zhruba tucet európskych krajín vrátane Španielska, Grécka či Poľska takisto používa Leopardy. Aby ich však mohli poslať Ukrajine, tak budú potrebovať súhlas Nemecka. Ak by v tejto otázke predsa len došlo k nejakej dohode, je veľmi nepravdepodobné, že by Kyjev získal tanky v takom veľkom množstve, o ktoré žiada.

Namiesto toho by Ukrajina mohla od Nemecka získať iné ťažké zbrane, akými sú bojové vozidlá pre pechotu či obrnené osobné vozidlá.

Nemecko by takisto mohlo zorganizovať výmenu zbraní. V auguste Berlín súhlasil, že Slovensku dodá 15 tankov typu Leopard 2 A4 a Bratislava na výmenu pošle na Ukrajinu viac svojich tankov z čias Sovietskeho zväzu.

Od začiatku vojny sa Ukrajine podarilo na základe takýchto dohôd získať už viac než 120 sovietskych tankov a obrnených osobných vozidiel, uzatvára Bloomberg.

Ďalšie dôležité správy

WA 27 Izium - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) počúva hlásenie generála Oleksandra Syrského počas návštevy mesta Izium v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny, ktoré ukrajinské sily nedávno oslobodili spod ruskej okupácie v stredu 14. septembra 2022. FOTO TASR/AP 


In this photo provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, right, listens to Gen. Oleksandr Syrskyi's report during his visit in Izium, Kharkiv region, Ukraine, Wedn
Neprehliadnite

Ukrajina zahájila ofenzívu, no má problém presvedčiť Západ, aby jej poslal silnejšie zbrane