V Nemecku vzrástol počet povolení pre nové pevninské veterné elektrárne. Dôvodom je výrazné zjednodušenie podmienok. Za prvý polrok tohto roka to bolo o 32 percent viac ako v porovnateľnom období minulého roka. Oznámili to nemecký zväz veternej energie BWE a strojárska skupina VDMA Power Systems, podľa ktorých je potrebné ešte odstrániť prekážky v realizácii projektov, pretože tempo budovania pevninských veterných turbín v prvom polroku bolo oproti vlaňajšku pomalšie. Nemecko tiež podľa BWE a VDMA Power Systems zaostáva za svojím cieľom mať do roku 2030 pevninské veterné elektrárne s inštalovaným výkonom 115 gigawattov.

V prvom polroku tohto roku pribudlo v Nemecku 250 pevninských veterných elektrární s celkovým výkonom 1 308 megawattov, čo bolo menej ako v rovnakom období v roku 2023, keď bolo postavených 331 veterných turbín na pevnine s celkovým výkonom 1 565 megawattov. V tejto oblasti je podľa BWE a VDMA Power Systems potrebné postup zjednodušiť, aby výstavba nových zdrojov mohla pokračovať rýchlejším tempom. Naopak, v procese schvaľovania je už zrejmé rozvoľnenie byrokratickej záťaže.

Problémom sú schvaľovacie konania

Počet novovydaných povolení na pevninské veterné elektrárne sa od januára do konca júna zvýšil na 4,77 gigawattu, zatiaľ čo vlani to bolo v rovnakom období 3,6 gigawattu. Medziročný nárast tak predstavoval viac ako 30 percent.

„Nové povolenia a prideľovanie vo výberových konaniach sú na rekordnej úrovni,“ povedala šéfka BWE Bärbel Heidebroeková. Poznamenala, že dynamiku súčasného pozitívneho trendu je potrebné zabezpečiť a urýchliť aj v ďalších rokoch po spolkových voľbách v roku 2025.

Za pretrvávajúci problém Bärbel Heidebroeková a výkonný riaditeľ VDMA Power Systems Dennis Rendschmidt rovnako ako v minulosti považujú príliš zložité a zdĺhavé schvaľovacie konania pre veľkokapacitnú a ťažkotonážnu dopravu. Na dopravu dielov pre výstavbu veterných turbín je podľa nich potrebné v Nemecku zjednotiť a zjednodušiť pravidlá. Rendschmidt už vlani poukázal na to, že schvaľovanie prepravy ťažkých dielov po ceste v Nemecku trvá v priemere 12 týždňov, zatiaľ čo v Holandsku je to do piatich dní vybavené.

Prechod na obnoviteľné zdroje

Veterná energia je jedným z pilierov v prechode Nemecka k obnoviteľným zdrojom energie. Spolková republika si stanovila cieľ, aby do roku 2030 pochádzalo najmenej 80 percent elektrickej energie z ekologických zdrojov, ako sú solárne a veterné elektrárne. Vlani takto krajina vyrobila 55 percent.

Do roku 2030 chce mať Nemecko kontinentálne veterné elektrárne s inštalovaným výkonom 115 gigawattov, aktuálny výkon tých existujúcich je 61,9 gigawattu. Nemecký plán ďalej počíta, že v roku 2030 budú mať nemecké veterné parky v Severnom a Baltskom mori výkon 30 gigawattov, tie ale teraz podľa BWE majú výkon asi len 8,9 gigawattu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Nemecko zaznamenalo nový rekord vo výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov