Zrušenie zmluvy so znárodnenou firmou by mohlo vyjsť na miliardy eur, Nemecko preto naďalej odoberá ruský skvapalnený zemný plyn. To na jednej strane vytvára dilemu pre Berlín a na druhej zvýhodňuje Moskvu, píše Bloomberg.

Bývalá súčasť Gazpromu, spoločnosť SEFE prepravuje ruský LNG v súlade s podmienkami zmluvy, ktorá existovala predtým, ako ju Nemecko minulý rok prevzalo. Náklad nepodlieha medzinárodným sankciám, jeho konečnou destináciou je India. Berlín sa pritom zaviazal, že v dôsledku vojny na Ukrajine nebude vôbec používať plyn z Ruska.

Porušenie zmluvy v prípade SEFE by však mohlo stáť nemeckých daňových poplatníkov najmenej 10 miliárd eur, čo je výrazne viac ako vládna pomoc pre samotnú spoločnosť. Takýto krok je podľa nemenovaných zdrojov z prostredia firmy nepravdepodobný. Hrozí totiž, že Rusko by žalovalo firmu na medzinárodnom arbitrážnom súde a mohlo by uspieť.

Nemecko minulý rok znárodnilo firmu, aby obmedzilo vedľajšie účinky energetickej krízy, ktorá zachvátila Európu po tom, čo Rusko obmedzilo dodávky plynu. Záchranný program stál daňových poplatníkov niečo medzi 6,3 do 7,7 miliardy eur.

SEFE má 20-ročnú zmluvu na dodávku LNG cez plynovod Jamal na Sibíri, čo je pozostatkom z čias pôsobenia pod Gazpromom. Jej plnenie sa začalo v roku 2018. Pri súčasných trhových cenách má táto transakcia podľa výpočtov Bloombergu hodnotu približne dve miliardy eur ročne. Spoločnosť musí zaplatiť za ruský LNG bez ohľadu na to, či náklad prevezme alebo nie. „Ako každá dlhodobá dodávateľská zmluva, aj táto zmluva SEFE obsahuje veľmi prísne zmluvné pokuty a dôsledky zodpovednosti v prípade, že SEFE nesplní svoje zmluvné záväzky,“ povedal jej hovorca a odmietol komentovať konkrétne podmienky.

Paradoxné tiež je, že ak obchodník náklad neprevezme, Rusko ho môže podľa ľudí oboznámených s touto záležitosťou predať inde. To znamená, že Moskva by mohla potenciálne získať peniaze dvakrát.

Spoločnosť SEFE začiatkom tohto mesiaca vyzdvihla dva samostatné náklady LNG v belgickom prístave Zeebrugge, pričom oba majú byť dodané do Indie v novembri. Neplánuje dovážať ruský LNG do Nemecka alebo inej krajiny Európskej únie.

Podľa odborníka na financie opozičnej ľavicovej strany Christiana Görkeho sa nemecká vláda správa „protichodne“. Na jednej strane nemecká štátna firma nakupuje a predáva ruský plyn, povedal. Na druhej strane vládni predstavitelia požadujú „ďalšie, prísnejšie sankcie voči Rusku“.

Ďalšie dôležité správy

Tabuľa s logom ropnej spoločnosti Gazprom Nefť je vystavená na čerpacej stanici v Moskve.
Neprehliadnite

Putin sa prepočítal, ruský Gazprom je vydaný na milosť či nemilosť Číny