Nemecká vláda kancelára Olafa Scholza stále nedosiahla jednotný postoj k rozpočtu na rok 2024. Podľa informácií mediálneho domu RND je možné, že Nemecko do budúceho roka vstúpi s neschváleným rozpočtom. Poslanci spolkového snemu medzitým diskutujú o dodatku pre tohtoročný rozpočet, ktorým chce kabinet napraviť rozpočtovú krízu. V tej sa Nemecko ocitlo v polovici novembra, keď ústavný súd označil za nezákonný prevod 60 miliárd eur do klimatického fondu. V štátnej pokladnici kvôli tomu teraz chýbajú desiatky miliárd eur.
Koalícia sa nevie dohodnúť na podobe škrtov
Kancelárova sociálna demokracia (SPD) a koaliční Zelení tlačia na čo najrýchlejšiu dohodu, aby Nemecko malo rozpočet na budúci rok zabezpečený, naopak liberálni slobodní demokrati (FDP) ministra financií Christiana Lindnera nechcú rokovania uponáhľať. Za najlepšie riešenie liberáli považujú zapojenie opozičnej konzervatívnej únie CDU/CSU, aby výsledná dohoda mala čo najširšiu podporu.
Vládna koalícia, ktorá je pod časovým tlakom, sa navyše nemôže zhodnúť na podobe škrtov. Úspory síce kancelár Scholz pre budúci rok ohlásil, ale vláda nie je jednotná v tom, ktoré oblasti obmedziť. Liberáli by radi škrtali v sociálnej oblasti, okrem iného v takzvanom občianskom príjme, ktorý od tohto roka nahradil skorší systém podpory v nezamestnanosti Hartz IV a ďalšie sociálne dávky. Príjemcovia občianskeho príjmu budú v budúcom roku dostávať viac peňazí, čomu by strana FDP rada predišla. Takýto postup podporuje aj opozícia CDU/CSU, naopak Zelení a sociálni demokrati to odmietajú.
S ťažkosťami vzniká aj dodatok rozpočtu
S problémami však vzniká aj dodatok rozpočtu na tento rok, o ktorom v utorok rokoval rozpočtový výbor spolkového snemu. Pozvaní experti síce dodatok väčšinou podporili, nezhodli sa však na tom, či je v navrhnutej podobe prípustný. Problémom je to, či sa pôžičky započítavajú do dlhovej brzdy pri schválení, alebo až pri čerpaní. Ministerstvo financií pôžičky zohľadňuje v roku ich schválenia, čo je však podľa Spolkového dvora audítorov v rozpore s ústavou.
Ďalší experti s dvorom audítorov, ktorý je nezávislým kontrolným úradom, nesúhlasili. Poukazovali okrem iného na to, že ústavný súd za protiústavný označil len prevod do mimorozpočtového klimatického fondu a nijako nekomentoval doterajšie účtovné pravidlá.
Ústavný súd spomínaných 60 miliárd zablokoval kvôli tomu, že peniaze boli pôvodne v rozpočte na rok 2021 ako oprávnenie pôžičiek na zmiernenie následkov pandémie. Nemecko peniaze nevyužilo a vláda sa ich rozhodla previesť do klimatického fondu, čo však podľa súdu bolo protiústavné.