Bývanie je kľúčovým problémom nachádzajúcich volieb v Nemecku, no politické strany sa mu vyhýbajú. Konzervatívny favorit na post kancelára Friedrich Merz (CDU) prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách 23. februára okamžite zrealizuje 15-bodový plán. Medzi jeho prioritami sú zastavenie nelegálnej migrácie, ale aj zníženie cien energií. Téma bývania v jeho programe úplne chýba, hoci práve nedostatok bytov patrí medzi hlavné sociálne problémy krajiny a negatívne ovplyvňuje ekonomiku.
Nemecko je krajinou nájomníkov. Viac ako polovica z 84 miliónov obyvateľov býva v podnájme, čo je najvyšší podiel v rámci EÚ. Podľa odborového zväzu stavebníkov IG BAU v krajine chýba približne 500-tisíc bytov a do roku 2030 bude potrebný takmer jeden milión ďalších.

Nemecká ekonomika padá druhý rok po sebe. Spomalenie čaká aj Slovensko, avšak s oneskorením
V hlavných mestách ako Hamburg, Mníchov a Frankfurt vzrástli nájmy pri novouzavretých zmluvách o viac ako 10 percent oproti roku 2022. V Berlíne bol rast ešte výraznejší – vyše 20 percent za rovnaké obdobie, vyplýva zo štúdie Nemeckého ekonomického inštitútu v Kolíne nad Rýnom. Mzdy sa nedokážu prispôsobiť rastúcim životným nákladom. Po dvoch rokoch hospodárskeho poklesu a prognóze len mierneho rastu na rok 2025 sa problém ešte prehlbuje.
Príčinou krízy je nedostatočné investovanie do výstavby v oblastiach s najrýchlejším populačným rastom. Vysoké úrokové sadzby a inflácia v uplynulých dvoch rokoch tlmili aktivitu na trhu s bývaním a zatiaľ nič nenasvedčuje rýchlej zmene.

„Gasumlage“ nás ničí, sťažujú sa nemecké podniky. V zásadnú zmenu po výmene vlády neveria
Vláda kancelára Olafa Scholza si v roku 2021 stanovila cieľ postaviť 400-tisíc bytov ročne, nepodarilo sa. Do novembra 2024 klesol počet vydaných stavebných povolení o 19 percent na približne 195-tisíc, uvádza Bloomberg.
Aktivisti sa snažia problém udržať v centre pozornosti. Aliancia 60 občianskych iniciatív bude rozdávať letáky a plagáty v mestách ako Berlín, Kolín a Lipsko, aby presadzovala prísnejšie regulácie nájomného. „Dostupné bývanie je sociálna otázka našej doby,“ vyhlásila hovorkyňa skupiny Carmel Fuhgová. „Len radikálny krok, akým je zastropovanie nájmov, dokáže opäť spraviť bývanie dostupným.“
Ďalšie dôležité správy
